W terminie od 30 listopada 2016 do 8 maja 2017 w Rzymie prezentowana jest wystawa poświęcona pracom włoskiej malarki epoki baroku, Artemizji Gentileschi.
W ramach wystawy przedstawione jest około 90 prac artystki. Już sam fakt, że mamy do czynienia z malarką kobietą zasługuje na uznanie, ponieważ za życia Gentileschi droga do nauki i tworzenia sztuki była dla kobiet raczej zamknięta niż powszechnie otwarta. Artemizja była córką malarza fresków i od dziecka wykazywała ogromny talent.

Jej wczesna młodość została naznaczona przez traumatyczne zdarzenia, została bowie, zgwałcona przez nauczyciela malarstwa. Podała oprawcę do sądu, co było sporym aktem odwagi. Podczas procesu była jednak poddawana torturom. To bez wątpienia wpłynęło na tematykę i klimat tworzonych przez nią prac. Ostatecznie gwałciciel został skazany na 1 rok więzienia, ale nie tylko za gwałt.
Krótko po procesie Artemizja namalowała obraz (poniżej) „Judyta zabijająca Holofernesa”.

394px-gentileschi_judith

Artemizja Gentileschi była pierwszą kobietą, która na obrazach zajmowała się tematyką religijną i hitoryczną. Wcześniej te dwie dziedziny były zarezerwowane dla mężczyzn. Artystka mieszkała m.in. we Florencji, Rzymie, Londynie i Neapolu.

Wystawa odbędzie się w Museo di Roma a Palazzo Braschi
Adres: Piazza di S. Pantaleo 10, Rzym

Bilety w cenie 9 i 11 euro

Obraz „Zuzanna i starcy”, który Artemizja Gentileschi namalowała w wieku 18 lat.

341px-susanna_and_the_elders_1610_artemisia_gentileschi

Źródło: https://pl.wikipedia.org, http://www.museodiroma.it/sede/palazzo_braschi

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?