Caravaggio, właściwie Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571-1610) to włoski malarz, reformator malarstwa europejskiego. W swojej twórczości odszedł od wyidealizowanego wizerunku ciała na rzecz realizmu. Na obrazach przedstawiał wierne wizerunki ludzkie w sytuacjach nie zawsze radosnych. Stosował ostry światłocień, co wpływało na ukazanie postaci, takimi jakie są.

Jednym z wielu przykładów malarstwa Caravaggia jest obraz „Chłopiec ugryziony przez jaszczurkę” (przedstawiony na tytułowej ilustracji), który można obejrzeć na wystawie ku czci artysty zorganizowanej w Rzymie w Palazzo Caffarelli, który jest częścią Muzeum Kapitolińskiego. w ramach wystawy prezentowane jest 40 prac artystów inspirujących się dziełami Caravaggia.

Wystawę można jeszcze obejrzeć do 10 stycznia 2021.

Dziełą pochodzą z kolekcji Roberto Longhi, jednego z czołowych krytyków sztuki XX stulecia. Wystawa została zorganizowana w 50 rocznicę śmierci Roberto Longhi.

By Caravaggio – Book of Catherine Puglisi : Caravage, translated from English by par Denis-Armand Canal, Paris : Phaidon, 2005 ISBN 978-07-1489-475-1, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6820491

Źródło: http://www.museicapitolini.org/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?