Wilczyca kapitolińska to bodaj najsłynniejszy symbol Wiecznego Miasta. Odnosi się do słynnej legendy o założeniu Rzymu. Król miasta Alba Longa obawiając się o swoją pozycję, zmusił swą bratanicę, jedyną kobietę w rodzinie, zagrażającą jego tronowi, do pełnienia roli westfalki, by zachowała czystość. Dziewczyna swą urodą zwróciła uwagę Boga Wojny Marsa, który spłodził z nią dzieci, bliźnięta, Romusa i Remulusa. Król w wielkiej furii skazał Westfalkę na śmierć a niemowlęta kazał wrzucić do Tybru. Uratowała je od rychłej śmierci dzika wilczyca (symbol Boga Marsa), która znalazłszy ludzkie dzieci na brzegu rzeki wykarmiła je własnym mlekiem. Bracia dorośli, stali się mężni jak ich ojciec. Romulus zabił swego brata, założył miasto na Palatynacie i według tradycji został pierwszym królem Państwa-Miasta (od jego imienia pochodzi włoska nazwa „Roma”).

Rzeźba przedstawiająca wilczycę karmiącą Romusa i Remulusa do niedawna uchodziła za arcydzieło etruskiej sztuki odlewniczej, datowana była na 470 rok p.n.e. Od kilku lat istnieje jednak hipoteza podważająca antyczne pochodzenie dzieła sztuki. Pewne jest jedynie to, że postaci chłopców dorobiono w końcu XV wieku. Jak podaje Cyceron, wcześniejsze figurki zostały zniszczone w 63 roku p.n.e, w skutek uderzenia pioruna.

Rzeźbę odkopano na Palatynie w pierwszych wiekach Średniowiecza. W IX wieku spoczęła w Bazylice na Lateranie. W roku 1471 Sykstus IV podarował ją miastu i jego mieszkańcom, jako najważniejszy symbol Imperium Rzymskiego. Dziś rzeźbę można podziwiać w Palazzo dei Conservatori na Kapitolu (część Muzeów Kapitolińskich). Kopia została wystawiona z tyłu Wzgórza Kapitolińskiego, za kompleksem pałacowym, ku uciesze turystów.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?