W rzece Tyber odkryto trzy sporych rozmiarów kolumny. Jest to pierwsze odkrycie podwodnego zespołu ds. ochrony zabytków. Kolumny spoczywały na dnie rzeki i zostały odkryte całkiem niedawno. Leżały w miejscu o prawie zerowej widoczności, tak więc zdjęcia, na których je widać są niestety nie najlepszej jakości.

Odkrycia dokonano w okolicach, gdzie sztuczny kanał Fossa Traiana łączy się z Tybrem. Marmurowe kolumny leżały na głębokości 5 metrów, częściowo zakopane w mule. Mają metr średnicy i 2,5 metra długości. Teraz pozostaje operacja wydobycia ich z wody. Wcześniej jednak przy pomocy nurków ze specjalnego oddziału carabinieri zostaną pobrane próbki kolumn, w celu określenia pochodzenia marmuru i czy same kolumny nie zostały skądś ukradzione.

Jednak archeolodzy na chwilę obecną najbardziej skłaniają się ku wersji, że kolumny zatonęły razem z łodzią jeszcze w czasach starożytnych, kiedy Tyber był intensywnie wykorzystywany do transportu towarów. Kolumny zatonęły, a wydobycie ich było zbyt skomplikowaną operacją w tamtych czasach.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo dotyczącym odnalezienia kolumn telewizji alanews

Źródło: https://www.ostiaantica.beniculturali.it/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?