Villa Doria Pamphili to siedemnastowieczny kompleks architektoniczny z przylegającym do niego parkiem, największym obecnie w Wiecznym Mieście (obok Villa Borghese). Zajmuje 180 hektarów powierzchni, tuż za Porta San Pancrazio, na starorzymskim wzniesieniu, gdzie przebiega via Aurelia Antica. Park założony został w 1630 roku przez Panfilo Pamphili, krewnego papieża Innocentego X, który kupił podmiejską willę dla swojej umiłowanej żony, Olimpii Maidalchini. Z czasem zaczął skupywać okoliczne gospodarstwa i winnice, wznoszące się malowniczo nad starą częścią miasta. Spektakularne widoki były niezwykle pożądane w czasach Baroku. Pierwsze projekty zabudowy zostały przygotowane, prawdopodobnie przez Virgilio Spada, a nie jak tradycja głosi przez Borrominiego. Z niewiadomych przyczyn projekt zaniechano a do pracy nad końcowym wizerunkiem Willi zaproszono Allesandro Algardiego i Giovanni Francesco Grimaldi’ego. Budowa ruszyła w 1645 roku a zakończyła się w 1647, chociaż prace wykończeniowe, w tym główne prace w ogrodach trwały aż do 1653 roku.

Architektoniczny urok tego miejsca tworzą również posągi rozstawione na zewnątrz pośród alejek. Główne wejście znajduje się po stronie północnej, powyżej Giardino Segreto (Tajemniczego Ogrodu). Kiedy Girolamo Pamphili, ostatni z wielkiego rodu, zmarł w 1760 roku bez męskich potomków, spory, które wybuchły wśród potencjalnych spadkobierców zostały ukrócone w 1763 roku. Papież Klemens XIII Rezzonico przyznał księciu Giovanniemu Andrei Dorii IV prawo do nazwiska, broń i ziemskie włości rodziny Pamphili. Od tego czasu willa znana jest jako Villa Doria Pamphili.

W XVIII wieku teren był wielokrotnie przebudowywany, dodano również fontanny. Na początku XX wieku sugerowano przyłączenie majątku do bogactw Watykanu. Ostatecznie teren został zakupiony w latach 1965-1971 przez miasto Rzym. Wśród wielu uroków i oferowanych przyjemności, Willa jest jednym z najlepszych miejsc do aktywnego odpoczynku, biegania, obcowania z przyrodą. Jest parkiem często odwiedzanym przez mieszkańców Rzymu, zwłaszcza w weekendy.

Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie Willi.

 

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?