Wyprawę w czasie rozpoczynamy od Forum Boarium, czyli rynku wołowego. Po najstarszym targu rzymskim (jego datowanie szacuje się VI wiek p.n.e!) pozostało niewiele, jednak miejsce to niesłusznie jest traktowane przez turystów jako przechodnie.

Położone nad Tybrem, pomiędzy wzgórzami Palatynu i Kapitolu, Foro Boario po dziś dzień posiada naturalnie płaski kształt. W starożytności wykorzystywane zarówno w celach handlowych, służyło mieszkańcom miasta przez wieki jako główny port rzeczny w ówczesnym Rzymie (Port Tibernius).

Tutaj w końcu odbyła się pierwsza walka Gladiatorów, której potwierdzenie historycy znaleźli w starożytnych manuskryptach.

Przechodząc na drugą stronę rzeki jest się rzut kamieniem od zabytkowej dzielnicy Trastevere (Zatybrze). Idąc w drugą stronę dochodzi się do słynnego Circus Maximus. Nad terenem tym góruje przepiękny Giardino degli Aranci (ogród pomarańczy).

Dziś można odnaleźć w tu dwie najlepiej zachowane budowle republikańskiego Rzymu. Obie pochodzą z drugiej połowy II wieku p.n.e. Pierwszą z nich jest budząca podziw świątynia Herkulesa Olivariusa, przez lata mylnie nazywana świątynią Westy. Powstała jako votum dziękczynne dla opiekuna handlarzy oliwek i oliwy. Jest znakomicie zachowanym przykładem tak zwanego Peripterosa okrągłego, budowli sakralnej, zbudowanej na planie koła, otoczonej dodatkowo pojedynczą kolumnadą. W Średniowieczu ta urokliwa świątynia przerobiona została na kościół katolicki.

Druga świątynia poświęcona była Portunusowi, duchowi opiekuńczemu portów morskich i rzecznych (jej usytuowanie tłumaczy fakt istnienia niegdyś wielkiego portu na rzece). Niestety dziś wnętrza obu budynków zamknięte są dla zwiedzających.

Po drugiej stronie ruchliwej ulicy dostrzec można Ianus Quadrifrons, Łuk Janusa. Jego powstanie przypisuje się Konstantynowi Wielkiemu.

To co dziś przyciąga jednak turystów w te strony to przepiękny kościół epoki paleochrześcijańskiej, Santa Maria in Cosmedin. Wielokrotnie przebudowywany między IX a XII wiekiem jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych przykładów średniowiecznej architektury włoskiej. Nazwa świątyni pochodzi z greki, bowiem tą częścią Rzymu zarządzali kolonialiści greccy. Prawdopodobnie słowo Cosmedin ma swoje źródło w greckim kosmein, co oznacza dosłownie ozdabiać i porządkować. Sam kościół często i zupełnie niesłusznie, omijany jest przez zwiedzających. W portyku widnieje bowiem główna atrakcja okolicy, jedna z najbardziej znanych rzeźb starożytności, liczące ponad 2000 lat Usta Prawdy (La Bocca della Verità). Wedle przekazów historycznych rzeźba ta służyła jako przykrywa zbiornika wodnego lub część fontanny. Światową sławę zawdzięcza filmowi Rzymskie wakacje, w którym Gregory Peck przypomniał oglądającym legendę, według której kłamca włożywszy rękę w Usta Prawdy straci palce lub całą dłoń. Maska może być portretem:

* Merkurego, rzymskiego boga handlu i złodziei – nieopodal kościoła Santa Maria in Cosmedin znajduje się źródełko Merkurego, do którego pielgrzymowali złodzieje i handlarze, by uzyskać przebaczenie za popełnione występki i kłamstwa
* Fauna, staroitalskiego boga płodności, przedstawianego jako brodatego pół człowieka pół kozła – na rzeźbie dopatrzono się szczątków rogów
* Jowisza, w mitologii rzymskiej uważanego za ojca bogów – nieopodal kościoła Santa Maria in Cosmedin znajdowała się świątynia Jowisza jako Jupiter Jurarius (gwarant prawa), gdzie maska miała pełnić funkcję miejsca składania przysięg
* greckiego boga rzek lub oceanów Trytona lub władcy mórz Okeanosa

Warto jednak po odczekaniu w długiej kolejce udać się do wnętrza kościoła, które zachwyca harmonią i prostotą. W jednej z bocznych naw znaleźć można domniemane relikwie świętego Walentego, tego samego, którego święto obchodzimy 14 lutego. Prawdziwym skarbem tego miejsca są średniowieczne mozaikowe posadzki słynnej rodziny Cosmatich. Ród ten, prowadzący zakład kamieniarski w Rzymie między XII a XIV wiekiem, posiada niesamowicie barwną historię.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?