Zatybrze, wniesione na zachodnim brzegu Tybru, uznawane jest za najstarszą dzielnicę Rzymu, mimo, że dołączone zostało w obręb miasta dopiero około I wieku p.n.e.
W starożytności zamieszkiwali tu Etruskowie, potem głównie robotnicy i obcokrajowcy, stąd przez długi czas miejsce kojarzone było z ubóstwem. Budowano tu wiele świątyń poświęconych mało znanym, zagranicznym bogom. W 64 roku, najsłynniejszy pożar Rzymu, wzniecony na rozkaz Nerona, zniszczył doszczętnie dzielnicę. Tu także obserwowano najważniejsze przemiany w mieście, gdy zaczęto głośniej szeptać o nowej religii chrześcijańskiej, wierzącej w jedynego Boga. Rozkwit przypadł na wieki
od XI do XIII, głównie dzięki napływowi kapitału żydowskiego. Niestety stworzenie w 1555 roku getta zakończyło złoty okres na Trastevere. Obecne rozmieszczenie ulic pochodzi z XV wieku, kiedy to Sykstus IV nakazał gruntowną przebudowę.

Mieszkańcy tego uroczego zakątka Rzymu do dziś zachowali w swej kulturze pewną autonomiczność. Ich dialekt różni się od pozostałych mieszkańców wiecznego Miasta, tradycje, przez wieki kształtowane na wielokulturowym gruncie, przesiąkły nieznanymi gdzie indziej zwyczajami. Miejsce to uwielbiane jest zarówno przez rodowitych Rzymian, jak i przez turystów, ze względu na fakt, że dzielnica zachowała swój naturalny charakter. Oprócz atrakcji turystycznych znajdziemy tu ciasne uliczki i przytulne zaułki, tradycyjne, małe zakłady rzemieślnicze, czy w końcu niezliczoną ilość typowych włoskich knajpek. Stąd pochodzi najsłynniejsza para włoskiego kina: Sergio Leone, twórca spaghetti westernów i jego wieloletni współpracownik i przyjaciel, muzyk Ennio Morricone (chodzili do tej samej szkoły, a przez jeden rok uczęszczali do tej samej klasy).

Na tym terenie znajdziemy dwa starożytne kościoły: Titulus Callixti, nazwany później Santa Maria in Trastevere, oraz Titulus Cecilae, Santa Cecilia in Trastevere. Viale di Trastevere dzieli dystrykt na dwa okręgi: zachodni, bardziej malowniczy i wschodni, mieszkalny, lecz posiadający kilka ciekawych zabytków, jak chociażby maleńki kościółek romański San Benedetto in Piscinula, leżący w okolicy Ponte Cestio, łączącego dzielnicę z wyspą. Warto udać się na spacer w te okolice szczególnie wieczorem, kiedy tubylcy tłumnie oblegają ciasne uliczki, by w gwarnych grupkach zasiąść do suto zastawionych stołów. Stąd również czeka nas piękny spacer na Gianicolo (Janikulum) skąd podziwiać można najpiękniejszy widok na gwarne miasto.

 

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?