Epidemia koronawirusa i związana z nią panika, a także akty rasizmu i ksenofobii znalazły swoje ujście w sztuce street-artowej. W rzymskiej dzielnicy „chińskiej” (Esquilino) pojawił się mural przedstawiający Sonię, właścicielkę znanej restauracji Hang Zou, która z chętnie odwiedzanego miejsca stała się w ostatnich dniach wyludnionym przybytkiem.

Mural autorstwa artystki Laika przedstawia Sonię ubraną w kombinezon chirurgiczny, maseczkę ochronną, niosącą tacę z miseczką z ryżem i napis: „Wokół panuje epidemia ignorancji…musimy się chronić!!!”

Mural został namalowany na Via Principe Amadeo, w okolicach Piazza Vittorio i jest interpretowany jako wezwanie do solidarności i komentarz do wzrastających obecnie przypadków ksenofobii wobec osób z Chin spowodowanej epidemią koronawirusa. Wiele osób jest przekonanych, że sam kontakt z osobą wyglądającą na Chinkę czy Chińczyka spowoduje zarażenie.

Włoskie media donoszą o śmieciach piętrzących się na ulicach dzielnicy Esquilino, ponieważ pracownicy przedsiębiorstw wywożących śmieci odmawiają zabierania ich stamtąd.

Niedawno bar w okolicach di Trevi zakazał wstępu osobom z Chin (kartka w witrynie została negatywnie skomentowana przez panią burmistrz i usunięta przez policję).

Pani burmistrz stanęła murem także za Sonią, wyraziła solidarność z chińską społecznością w Rzymie i zapowiedziała, że odwiedzi jej restaurację tak szybko, jak pozwolą jej na to obowiązki służbowe.

Źródło i fot.: http://www.ansa.it/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?