Jak podaje włoska agencja informacyjna ANSA, tegoroczna watykańska szopka postawiona na Placu Świętego Piotra będzie pochodzić z regionu Friuli w północno-wschodnich Włoszech, niedaleko granicy ze Słowenią.

Szopka oraz 18 naturalnej wielkości figur ma przyjechać do Watykanu już wkrótce, w sobotę 3 grudnia 2022, z miejscowości Sutrio in Carnia niedaleko Udine.

Szopka betlejemska zajmie powierzchnię 116 metrów kwadratowych, oświetlać ją będzie 50 punktów świetlnych. Za całość odpowiada zespół rzemieślników z Friuli pod przewodnictwem dyrektora artystycznego Stefano Comellia i ukraińskiego artysty, który przebywa we Włoszech od 1999 roku, Oleksandra Shteyninhera. Rzemieślnicy wykonali ogrom pracy, wiadomo jest, że nad figurami pracują od 2020 roku, kiedy to Watykan zgodził się, aby miejscowość Sutrio dostarczyła szopkę do Watykanu.

Niedługo będzie można się przekonać, jaki jest efekt pracy rzemieślników z Sutrio. Zeszłoroczna szopka w Watykanie była sporym zaskoczeniem, ponieważ pochodziła z Peru, z małej wioski w Andach. Figury w szopce były wykonane z Agawy i ubrane w stroje typowe dla tego regionu w Peru, a wśród zwierząt były lamy, kondory i wikunie andyjskie.

Na zdjęciu szopka w Watykanie w 2021 roku.

Źródło: https://www.ansa.it/

Fot. https://www.catholicregister.org/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?