Światowy Szczyt Laureatów Nagrody Nobla odbędzie się w Rzymie. Początkowo uroczystość była zaplanowana w Kapsztadzie na połowę października, ale Dalaj Lamie odmówiono wydania wizy do Republiki Południowej Afryki.

Nowa data szczytu to 12-14 grudnia 2014, a miejsce organizacji to Rzym. Rozmowy będą poświęcone rozwojowi pokoju na świecie oraz pamięci zmarłego prezydenta RPA i obrońcy praw człowieka, Nelsona Mandeli.

Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował w 1999 r. Michaił Gorbaczow i odbył się on pod hasłem „Nowa polityka na XXI wiek”. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. kongresy miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago. Tegoroczne spotkanie jest już 14 w historii. Zeszłoroczna, trzynasta edycja odbyła się w Warszawie.

W tegorocznym szczycie weźmie udział 22 laureatów Nagrody Nobla, w tym m.in.: arcybiskup Kapsztadu Desmond Tutu, prezydent Wałęsa, północnoirlandzcy aktywiści na rzecz pokoju Mairead Maguire i Betty Williams oraz irańska prawniczka Shirin Ebadi.

Ceremonia otwarcia szczytu odbędzie się w Auditorium Parco della Musica. Ceremonia zamknięcia odbędzie się zgodnie z planem w Campidoglio. Nagroda ma być wręczona postaci ze świata filmu zajmującej się obroną praw człowieka.

szczyt noblistów 2013
Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla 2013, Warszawa

Źródło: www.wantedinrome.com, http://swiat.newsweek.pl/, http://pl.wikipedia.org/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?