Celius (po łacinie Caelius mons) to jedno z siedmiu wzgórz w obrębie Rzymu, położone pomiędzy Eskwilinem i Awentynem. W starożytności było dzielnicą zamieszkaną przez zamożnych Rzymian. Na tym wzgórzu archeolodzy dokonali właśnie bardzo ciekawego archeologicznego odkrycia.
Podczas prac wykopaliskowych związanych z budową linii C metra natrafiono na ślady ruin, które najprawdopodobniej są pozostałościami po rzymskim akwedukcie Aqua Appia, datowanym na 312 rok przed naszą erą. Akwedukt ten miał 16 km długości i poza jednym krótkim odcinkiem biegł pod ziemią.
Odkopany odcinek ma 32 metry długości i liczy sobie, bagatela ok. 2.300 lat. Odkrycia dokonano na placu Piazza Celimontana pod koniec 2016 roku podczas prac związanych z budową metra naprzeciwko szpitala wojskowego Celio. Pozostałości odkryto na głębokości ponad 16 metrów pod ziemią, czyli takiej, na jakiej zazwyczaj nie pracują archeolodzy. Gdyby więc nie prace związane z budowa metra, odkrycia by po prostu nie dokonano.
Stacja metra na S. Giovanni, będzie 22-gą stacją metra na bezzałogowej liczącej sobie 18 km linii metra. Otwarcie stacji planowane jest na jesień 2017. W stacji będzie wystawa, która zaprezentuje to bardzo ciekawe odkrycie archeologiczne.
Jeśli ktoś będzie miał w planach zobaczyć pozostałości prawdopodobnie najstarszego starożytnego rzymskiego akweduktu, odwiedzi stację metra.
Źródło: http://www.archaeology.org