Jeden z portów lotniczych w Rzymie – Fiumicino – ma już 60 lat. Jego oficjalna nazwa to Port lotniczy Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci, ale nazywany jest Fiumicino od nazwy miejscowości, w której leży. Lotnisko zostało oficjalnie otwarte 15 stycznia 1961 roku. Jednak port lotniczy został otwarty dla lotów trochę wcześniej, bo już w sierpniu 1960, chwilę przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Rzymie w roku 1960.

Projekt powstał z połączenia dwóch odrębnych planów. Za twórców uważa się Riccardo Morandi i Andrea Zavitteri oraz Amedeo Luccichenti i Vincenzo Monaco.

Plany zatwierdzono w roku 1958, a prace budowlane trwały 21 miesięcy. Podczas prac odkryte pięć starożytnych okrętów z czasów rzymskich.

Oficjalne otwarcie kilka miesięcy później, czyli 15 stycznia 1961, zostało zainaugurowane lądowaniem samolotu z Nowego Jorku. Lotnisko dysponowało wówczas zaledwie dwoma pasami startowymi. Trzeci został dobudowany dopiero w roku 1973. Razem z nim powstał hangar o wymiarach pozwalających na zaparkowanie w nim maszyny Boeing 747s.

Lotnisko przez te 60 lat było świadkiem ataków terrorystycznych, pożarów, a także wielu modernizacji.

W roku 2019 przez Fiumicino przewinęło się około 44 mln pasażerów.

Kolejny 2020 rok był jednym z najtrudniejszych w jego dziejach, tak samo jak dla innych portów lotniczych na świecie. Wszystko w związku z pandemią koronawirusa.

Źródło: en.wikipedia.org, https://www.adr.it/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?