Miasto Rzym żegna Ginę Lollobrigidę, wielką aktorkę, która zmarła w poniedziałek w wieku 95 lat. Lollobrigida była związana z Rzymem i regionem Lacjum od samego początku – urodziła się w 1927 roku w Subiaco w granicach metropolii rzymskiej.

Izba pamięci zostanie urządzona w Sala della Protomoteca w Campidoglio. Hołd wielkiej aktorce będzie można oddawać tam już dziś, w środę 18 stycznia w godzinach 10-19 oraz w czwartek w godzinach 9:30-11:00. Następnie na czwartek na godzinę 12:30 zaplanowana jest uroczystość pogrzebowa, która rozpocznie się w kościele Santa Maria in Montesanto na Piazza del Popolo, zwanym też Chiesa degli Artisti, czyli kościołem artystów.

Gina Lollobrigida to jedna z najważniejszych europejskich aktorek lat 50. i 60. XX wieku, która pozostawiła swój wielki ślad na światowej scenie filmowej, wnosząc do niej odrobinę włoskiego klimatu, włoskiego języka i kultury i naznaczając powojenne kino włoskie swoim wielkim talentem i silną osobowością.

Aktorka wystąpiła w ponad sześćdziesięciu filmach, reżyserowanych przez wielkich włoskich reżyserów, takich jak Alberto Lattuada, Vittorio De Sica, Mario Monicelli, Pietro Germi, Alessandro Blasetti i Mario Soldati.

Partnerowałą takim gwiazdom jak Rock Hudson, Tony Curtis, Yul Brynner, Anthony Quinn, Sean Connery, Burt Lancaster, Errol Flynn, Humphrey Bogart i David Niven.

W latach 70. skierowała swoją artystyczną uwagę na telewizję, rzeźbę i fotografię. Próbowała też swoich sił w polityce. Udzielała się także charytatywnie. W 2013 roku przekazała 5 milionów dolarów ze sprzedaży swojej biżuterii na badania nad terapią komórkową.

W 1996 roku otrzymała włoską nagrodę David di Donatello za całokształt twórczości. Aktorka zmarła w Rzymie 16 stycznia 2023 roku.

Źródło: https://www.comune.roma.it/

Fot. Di Ivo Bulanda – Ivo Bulanda, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112493188

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?