Colosseum-2003-07-09Fala krytyki zalała Włochy. Renowacja antycznych ruin w obrębie Forum Romanum spowodowała gorącą debatę wśród ekspertów na temat czy Włochy podejmują właściwe kroki w celu ochrony swoich skarbów kulturowych.

Zarówno archeolodzy, jak i eksperci są zbulwersowani faktem, że przy odbudowie kolumn w Świątyni Pokoju z roku 750 (zbudowana przez cesarza Wespazjana, odpowiedzialnego także za Colosseum) użyto cementu.

Według architekta Sandro Maccalliniego w ramach renowacji zbudowano sztuczną kolumnę z całkowicie sztucznym trzonem i podstawą. Dziennik Corierre Della Sera opublikował materiały fotograficzne materiałów użytych na placu budowy. Oryginalne kolumny zostały zbudowane z różowego granitu o dużej wartości, który został przetransportowany do Rzymu statkami z Egiptu.

Rzymski główny konserwator zabytków broni się jednak, że fakt użycia cementu został zaaprobowany przez komitet techniczno-naukowy, który był zdania, że w ten sposób będzie można połączyć ze sobą fragmenty kolumny w całość i w ten sposób przywrócić jej dawny kształt.

I debata toczy się dalej. Po każdej stronie co rusz głos zabierają nowe osoby, broniące danego stanowiska. Nie jest to pierwsza kontrowersyjna decyzja w Rzymie odnośnie antycznych zabytków. Niedawno minister kultury był bardzo mocno krytykowany za plan przywrócenia na arenie Colosseum możliwości organizowania koncertów i innych wydarzeń. Krytycy nazwali to próbą stworzenia w Rzymie nowego Las Vegas.

Źródło: http://www.thelocal.it

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?