Bunkier Mussoliniego został ponownie otwarty dla zwiedzających. Począwszy od 31 października można rezerwować wycieczki z przewodnikiem po bunkrze głównym i dwóch innych.

Kompleks schronów zlokalizowany jest w podziemiach willi Torlonia, prywatnej posesji Benito Mussoliniego i jego rodziny, mieszczącej się na Via Nomentana.

Bunkry służyły niegdyś jako piwnice na wino, w okolicach roku 1940 zostały zaadaptowane na schrony. Posiadają pancerne drzwi, filtry antygazowe, system regeneracji powietrza, oświetlenie, telefon, łóżko i toaletę.

Z powodu niewielkiej przestrzeni, Il Duce zdecydował się zbudować w 1941 roku kolejny schron, tym razem w centralnej części podziemi willi. W okolicach 1942 zdecydowano się dobudować jeszcze kolejny bunkier o ścianach odpornych na działanie bomb.

Prace zostały zatrzymane 25 lipca 1943 roku, kiedy Mussolini został odsunięty od władzy. Ostatni z bunkrów pozostał niedokończony. Brakuje w nim drzwi i technicznego wyposażenia, np. systemu wentylacji.
Bunkier główny i drugi schron zostały otwarte dla zwiedzających w 2006 roku, ale na krótko, ponieważ w powietrzu odkryto ślady radu. Bunkier pod jeziorem nie został wówczas w ogóle otwarty dla gości.

Obecnie można zwiedzać wszystkie trzy schrony.
Zwiedzanie z przewodnikiem (konieczna rezerwacja) trwa godzinę o kosztuje 7 euro. Na życzenie oprowadzanie dostępne jest w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim i hebrajskim. Więcej informacji pod numerem telefonu 347/3811874, emailem bunker@sotterraneidiroma.it i na stronie www.

Źródło: www.wantedinrome.com

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?