Włochy wspominają aktualnie 30 rocznicę zamachu na Giovanniego Falcone. Falcone był włoskim sędzią śledczym, który zasłynął z bezkompromisowej walki z mafią sycylijską. Zginął w zamachu bombowym w Capaci na Sycylii 23 maja 1992 roku.

Z tej okazji w centrum Rzymu przy Piazza S. Silvestro w specjalnej szklanej gablocie wystawiono szczątki samochodu w którym zginął sędzia Falcone, makabryczne i dające wiele do myślenia pozostałości z zamachu bombowego. Zamach był zemstą mafii za walkę sędziego z jej strukturami.

Sędzia Giovanni Falcone
Fot. Autorstwa Nieznany – Wikipedia.it (Giovanni Falcone: per non dimenticare!), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89591728

W gablocie znajdują się szczątki samochodu Fiat Croma. Odsłonięcie gabloty miało miejsce w zeszły czwartek. W uroczystości wzięli udział burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri i prezydent regionu Lacjum Nicola Zingaretti. Towarzyszyli im przewodnicząca stowarzyszenia Quarto Savona Quindici Tina Montinaro oraz wdowa po policjancie Antonim Montinaro, który zginął w zamachu razem z policjantem Vito Schifani i Rocco Dicillo. W zamachu zginęła również podróżująca z sędzią jego żona Francesca Movillo.

Podczas uroczystości odsłonięcia podkreślono ich historyczną wartość i znaczenie jako symbolu jednego z najpotworniejszych wydarzeń we współczesnej historii Włoch.

W zamachu użyto 500 kg materiałów wybuchowych. Do wybuchu doszło w tunelu pod autostradą. Zamach został wykonany na zlecenie szefa mafii Totò Riina. Siła wybuchu była tak ogromna, że nikt nie miał szans przeżyć. Szczątki zostały rozrzucone w promieniu kilkuset metrów.

W dniu 23 maja, w kolejne rocznice śmierci sędziego Falcone, we Włoszech i w Europie obchodzony jest Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.

Szklana gablota będzie wystawiona w Rzymie do 2 czerwca 2022. Następnie wyruszy do kolejnego miasta.

Źródło: https://twitter.com/gualtierieurope?s=20&t=AZTxiukdgco3kzNSqpM3jw

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?