Pisanie przewodników dla dzieci to nie jest prosta sprawa. Nie tak dawno trafiłam na artykuł o pisarzu/ rysowniku, który stworzył naprawdę cudowne ilustrowane przewodniki dla najmłodszych po państwach i miastach. Autor nazywa się Miroslav Sasek i tworzył swoją serię w latach 60tych XX wieku. Ilustracje są naprawdę ładne, starannie wykonane, z mnóstwem szczegółów i w najlepszym stylu. Na polski jako pierwszy przetłumaczony tom „Oto jest Paryż” (2013, wyd. Dwie Siostry). Książkę można zakupić za niespełna 30 zł. Potem wydano tomy o Nowym Jorku, Paryżu, Londynie i Rzymie.

Historia powstania książek jest ciekawa na równi z samymi książkami. Autor, z wykształcenia architekt, wyemigrował z Czechosłowacji do Niemiec Zachodnich po wydarzeniach z lutego 1948. Tam pracował w Monachium dla Radia Wolna Europa. I zaczął swoja przygodę z książkami dla dzieci i młodzieży. Pierwsza ukazuje sie książka „Oto jest Paryż” (1958), najpierw po angielsku, rok później w j. niemieckim. Potem ruszyła seria obejmująca łącznie 18 tomów, która do dziś jest wzorem pisania i ilustrowania książek dla maluchów – piękne ilustracje i krótkie, ale zabawne i treściwe teksty. Do tego czar lat sześćdziesiątych, anegdoty, spostrzeżenia, pozornie błahe szczegóły, które jednak zapadają w pamięć, kiedy spędzi się w danym miejscu trochę czasu. Tak właśnie pracował Miroslav Sasek – przygotowując swoje książki jeździł po świecie. W różnych miejscach pomieszkiwał po kilka lat – w Paryżu, Monachium, w Brügge na północy Niemiec.
Obecnie wznawiana seria (także w j. polskim) uzupełniona jest o dodatek wyjaśniający co się zmieniło w danym mieście od czasu napisania książki, pokazuje ruiny, nowe budowle i modernizacje.

Opis za stroną wydawnictwa
Trzeci tom kultowej serii albumów o miastach świata. Tym razem Miroslav Šašek zaprasza dzieci i rodziców do Rzymu sprzed lat.

Starożytne ruiny i monumentalne kościoły.
Zatłoczone place z tryskającymi w jasnobłękitne niebo fontannami.
Studenci teologii w kolorowych sutannach, karabinierzy i… kawałek cesarza.
Oto jest Rzym!

Odwiedź stolicę Włoch sprzed lat i poczuj jej niepowtarzalny klimat. Przeniosą cię tam czarujące ilustracje Miroslava Šaška, które podbiły świat w latach 60. i do dziś niezmiennie zachwycają elegancją, humorem i polotem.

oto jest rzym_4

oto jest rzym_2

oto jest rzym_1

Ilustracje: www.wydawnictwodwiesiostry.pl

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?