Piazza Venezia to jeden z głównych punktów orientacyjnych miasta. Znajdując się w samym centrum miasta skupia wokół siebie znane polityczne, religijne i turystyczne obiekty. Tu także zbiegają się arterie komunikacyjne, co czyni XV wieczny plac, autorstwa Battisty Albertigo, jednym z głównych punktów przesiadkowych. Jego nazwa pochodzi od imponującego budynku Palazzo Venezia (1455), zbudowanego na życzenie papieża Pawła II. Przez kilka pierwszych lat pełnił funkcję rezydencji papieskich. Następnie służył jako ambasada Republiki Weneckiej przy Państwie Kościelnym (stąd przyjęta nazwa). Uznawany jest za jeden z najczystszych i najpiękniejszych przykładów surowej, renesansowej architektury świeckiej. W 1797 roku pałac przejęła Ambasada Austriacka, która miała tam swoją siedzibę do czasów faszystowskich rządów Mussoliniego. Na jego życzenie pomieszczenia pałacowe zmieniono w jego ekluzywny apartament. To właśnie z tego miejsca Duce przemawiał do zgromadzonych na placu tłumów. Dzień przed upadkiem rządu budynek został oddany miastu, do użytku publicznego, gdzie mieści się dziś muzeum z kolekcją dzieł zgromadzonych przez Pawła II. Na dziedzińcu pałacowym stoi urocza fontanna, przedstawiająca zaślubiny Wenecji z morzem.

Po przeciwnej stronie placu wznosi się wzorowany na Palazzo Venezia Budynek Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W ostatnich latach swojego życia mieszkał tu Michelangelo Buonarroti, gdzie zmarł 18 lutego 1564 roku.

Obok Pałacu Weneckiego widnieje skromna fasada urokliwego kościółka pod wezwaniem San Marco, z IV wieku (Trawertyn zdobiący fasadę kościoła pochodzi ze znajdującego się nieopodal Koloseum). Bryła architektoniczna została przebudowana kolejno w IX, XV i XVII wieku. Z dziedzińca Palazzo Venezia dostrzec można zabytkową Kampanilę z XII wieku. Sąsiadujące zabytki zostały ze sobą połączone, aby papież mógł nie wychodząc na zewnątrz przemieszczać się z Pałacu na mszę lub publiczne błogosławieństwa. W Atrium znajduje się lapidarium, miejsce przechowywania fragmentów zabytkowych, nagrobnych płyt paleochrześcijańskich. Wnętrze jest ciekawym przykładem połączenia sztuki renesansowej z barokową. Warto zwrócić uwagę na kasetonowy sufit, jeden z dwóch XV-wiecznych przykładów w Rzymie, obok bazyliki Santa Maria Maggiore. Widnieje tu wciąż herb papieża Pawła II, przedstawiający białego lwa ze złotą wstęgą. Najciekawszym zabytkiem jest tu jednak mozaika z IX wieku, znajdująca się w absydzie kościoła. Przedstawia ona wiele postaci w otoczeniu Chrystusa, m.in. św. Marka, św. Agnieszkę i Grzegorza IV z domalowaną kwadratową aureolą. W ten sposób znakowano, że przedstawiana osoba wciąż jeszcze żyje. Na łuku triumfalnym dostrzec można kolejne mozaiki z tego samego okresu, przedstawiające Chrystusa i symbole Ewangelistów. Przed kościółkiem znajduje się mały placyk z jedną „figur mówiących” Rzymu, nie tak znaną jak Il Pasquino czy Il Babuino, ale równie ciekawą. Postać zwana jest Madamą Lucrezią (Jaśnie Panią) i podobnie jak wcześniej wspomniane rzeźby pochodzi z czasów starożytnych. Swoją nazwę zawdzięcza najprawdopodobniej Lukrecji d’Alagno, która była przyjaciółką Pawła II. W rzeczywistości postać przedstawia Izydę, egipską boginię.

Na wprost Ołtarza Ojczyzny, na samym końcu placu wznosi się piękny i wysoki Palazzo Bonaparte (Pałac Bonapartego), własność rodziny Napoleona. W budynku tym mieszkała jego matka, Letizia Romarino Bonaparte, do swojej śmierci w 1836 roku.

Nad placem Dominuje Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria), zwany popularnie przez Rzymmian il Vittoriano. Jest to muzeum-pomnik, zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego. Powstawał w latach 1885 – 1911, dla uczczenia wielkiego wydarzenia, jakim było Zjednoczenie Włoch. Na pierwszym poziomie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, dodany w 1921, na którym płonie wieczny ogień i gdzie  przez cały dzień trwa warta honorowa. Na cokole, w centralnej części stanął monumentalny, 12-metrowy konny pomnik króla Vittorio Emanuele II. We wnętrzu budynku mieści się Museo del Risorgimento, w którym za darmo oglądać można cenne pamiątki z czasów walk o Zjednoczenie. Warto pokusić się o wyjście na samą górę, gdyż rozciąga się stąd niesamowicie piękna panorama miasta.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?