Piazza Navona to najpiÄ™kniejszy plac Rzymu, samo serce tÄ™tniÄ…cego miasta. Jest to niewÄ…tpliwie obowiÄ…zkowy punkt spacerów. Romantyczne knajpki, uliczni grajkowie i nieustajÄ…ce tÅ‚umy turystów sÄ… dzisiaj nieodłącznym elementem pejzażu. PoczÄ…tek historii tego miejsca siÄ™ga czasów starożytnych, tu rozciÄ…gaÅ‚ siÄ™ wyludniony teren poÅ›wiÄ™cony Marsowi, bogu Wojny, tak zwane Pole Marsowe. W 86 r. na życzenie cesarza Domicjana rozpoczÄ™to budowÄ™ Stadionu na 30 tysiÄ™cy widzów (zwanego od jego imienia Stadionem Domicjana). PozostaÅ‚oÅ›ciÄ…, widocznÄ… do dzisiaj, jest owalny ksztaÅ‚t zabudowy placu, który niemal caÅ‚kowicie pokrywa siÄ™ z powierzchniÄ… toru wyÅ›cigowego dla konnych rydwanów. Nazwa placu pochodzi najprawdopodobniej od znieksztaÅ‚conego zwrotu wÅ‚oskiego In Agone, pochodzÄ…cego z greckiego Agon – zawody.

W połowie XV wieku, za czasów Sykstusa IV, władze miasta przeniosły tutaj targ miejski, który wcześniej znajdował się na Kapitolu. Kupcy sprzedawali w tym miejscu swoje towary, aż do połowy XIX wieku. Do dzisiaj, w grudniu, odbywa się tu bożonarodzeniowy targ, znana atrakcja turystyczna.

ZaÅ‚ożenia urbanistyczne zaczÄ™to zmieniać na życzenie papieża Innocentego X Pamphilj, który postanowiÅ‚ przenieść tu swój paÅ‚ac rodzinny. Prace powierzyÅ‚ wielkiemu architektowi Francesco Borrominiemu, który byÅ‚ odpowiedzialny za rozbudowÄ™ Palazzo Pamphilj (obecnie mieÅ›ci siÄ™ tu siedziba ambasady Brazylii przy Watykanie) oraz przebudowÄ™ koÅ›cioÅ‚a sant’Agnese in Agone (nowa zabudowa koÅ›cielna powstaÅ‚a w miejscu kaplicy z VI wieku). Miejsce to zwiÄ…zane jest z kultem Å›wiÄ™tej, bowiem legenda mówi, że na Stadionie Domicjana swoje życie, podczas pogromu ChrzeÅ›cijan, oddaÅ‚a Å›w. Agnieszka.

CentralnÄ… bryłą, wznoszÄ…cÄ… siÄ™ majestatycznie na Å›rodku placu jest dzieÅ‚o kolejnego wielkiego artysty rzymskiego, Giovanni’ego Lorenzo Berniniego, Fontana dei Quattro Fiumi (fontanna czterech rzek), powstaÅ‚a w 1651 roku. Zbudowana zostaÅ‚a by wyeksponować starożytny obelisk egipski, pochodzÄ…cy z  ruin cyrku Maksencjusza. Na koÅ„cach placu znajdujÄ… siÄ™ dwie mniejsze fontanny, obie projektu Giacoma della Porta. PierwszÄ… z nich jest fontana del Moro (Fontanna Maura), z centralnÄ… postaciÄ… Etiopczyka, wyrzeźbionÄ… przez Berniniego. Druga, zwana fontana del Nettuno poÅ›wiÄ™cona jest Neptunowi. Głównej postaci (dodanej tu w 1878 roku) towarzyszÄ… morskie nimfy.

 

 

 

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © 2019 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?