Jak wiadomo, od 6 sierpnia 2021 w Rzymie i w całych Włoszech przy wejściu do wnętrza restauracji należy okazać paszport covidowy, czyli tzw. Zielony Cyfrowy Certyfikat, który poświadcza zaszczepienie lub przechorowanie koronawirusa. Certyfikat taki można okazać w formie cyfrowej (np. na smartfonie) lub drukowanej.

Jednak w międzyczasie pojawiło sie kilka wątpliwości dotyczących uprawnień restauratorów do sprawdzania dokumentów tożsamości. Dzieje się tak w przypadku wątpliwości, czy jednego certyfikatu nie używa więcej niż jedna osoba.

W takim przypadku wątpliwości może rozwiać okazanie dokumentu tożsamości. Czy jednak restauratorzy mają uprawnienia do żądania takiego dokumentu? Minister spraw wewnętrznych Włoch Luciana Lamorgese powiedział początkowo, że właściciele barów, restauracji itp. nie posiadają takich uprawnień.

Kto miałby wówczas sprawdzać tożsamość klientów? Niemożliwością wydaje się wzywanie i oczekiwanie na funkcjonariusza policji w każdym takim wypadku. Pojawiło się jednak wyjaśnienie mówiące, że w przypadku podejrzenia nadużycia dokumentu, jakim jest paszport covidowy, restaurator może zażądać dokumentu tożsamości, a klient jest zobowiązany go okazać. Jednak dzieje się tak tylko w przypadku podejrzenia nadużycia, np. gdy wiek albo płeć na certyfikacie w ewidentny sposób nie zgadza się z cechami posiadacza certyfikatu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Włoch zapowiedziało, że będzie wykonywać losowe kontrole restauracji, barów i kawiarni pod kątem przestrzegania nowych regulacji, w szczególności w obszarach, gdzie tętni życie nocne.

Mandat za posługiwanie się podrobionym lub nieswoim certyfikatem ma wynosić od 400 do 1000 euro dla klienta.

Te same zasady stosują się do wydarzeń sportowych oraz kulturalnych. Organizatorzy również będą mogli sprawdzać dokumenty uczestników.

Przypominamy, że paszport w formie cyfrowej można uzyskać poprzez aplikację mObywatel.

Źródło: https://www.dgc.gov.it/web/


CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?