Od poniedziałku 10 stycznia 2022 roku Włochy zacieśniają zasady związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nowe zasady dotyczą paszportu covidowego, który będzie ważny we Włoszech od teraz jedynie dla osób zaszczepionych oraz dla ozdrowieńców. Do jego uzyskania nie wystarczy już negatywny wynik testu dla osób niezaszczepionych.

Zasady nie dotyczą dzieci do 12 roku życia ani osób, które nie mogą się zaszczepić ze względów zdrowotnych.

Paszport będzie potrzebny do skorzystania m.in. z transportu publicznego, samolotu, pociągu, tramwaju, autobusu czy metra, wejścia do baru i restauracji, noclegu w hotelu, uczestnictwa w uroczystościach religijnych i publicznych, konferencjach, targach i festiwalach, wejścia do muzeum, galerii, biblioteki, kina, teatru lub kasyna.

Skrócono również okres oczekiwania na szczepienie przypominające z pięciu do czterech miesięcy.

Od 20 stycznia zwykły paszport covidowy będzie niezbędny do wizyty u fryzjera, kosmetyczki, na poczcie, w banku czy centrum handlowym.

Osoby niezaszczepione w dalszym ciągu mogą robić zakupy w sklepach spożywczych, supermarketach i aptekach.

Wprowadzono również obowiązek szczepień dla osób powyżej 50 roku życia, pracowników uniwersyteckich, pracowników służby zdrowia, nauczycieli, policji, wojska. Od 15 lutego osoby w wieku 50 plus nie będą mogły wejść do miejsca pracy bez ważnego zaświadczenia o szczepieniu.

Do 31 stycznia zamknięte pozostają kluby nocne, a maseczka jest obowiązkowa we wszystkich miejscach publicznych wewnątrz oraz na świeżym powietrzu.

Do 31 marca 2022 w kinach, teatrach i na stadionach oraz w środkach transportu publicznego wymagana jest maseczka FFP2.

Obowiązek izolacji nie dotyczy już zaszczepionych osób dawką przypominającą, dwoma dawkami w ciągu ostatnich 120 dni, ozdrowieńców po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Osoby te muszą jednak nosić maseczkę FFP2 przez 10 dni po kontakcie i poddać się testowi w kierunku koronawirusa po pięciu dniach w przypadku objawów.

Osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy, którzy byli chorzy ponad cztery miesiące przed ponownym kontaktem z osobą chorą, w przypadku kontaktu musza odbyć kwarantannę o długości pięciu dni (wcześniej było to siedem dni), a po jej zakończeniu poddać się testowi.

Dla osób niezaszczepionych kwarantanna wynosi 10 dni.

Źródło: https://www.salute.gov.it/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?