Tintoretto (właściwie Jacopo Robusti vel Jacopo Comin, 1519-1594) to jedna z najbardziej znanych postaci okresu włoskiego manieryzmu malarskiego oraz jeden z głównych przedstawicieli szkoły weneckiej XVI wieku. Był synem farbiarza tkanin, stąd przylgnął do niego przydomek Il Tintoretto, co w języku włoskim znaczy dosłownie Farbiarczyk . Jako artysta, do tej pory nie doczekał się we Włoszech dużej wystawy monograficznej, stąd planowana na okres 25 lutego – 10 czerwca ekspozycja w rzymskim Scuderie del Quirinale. Temat wystawy obraca się wokół trzech głównych motywów, podejmowanych przez artystę w twórczości:  religii, mitologii i malarstwa portretowego. W sumie zwiedzający będą mogli podziwiać ok 40 obrazów Tintoretta, przewiezionych na ten czas ze zbiorów muzealnych na całym świecie, oraz kilkanaście innych dzieł współczesnych mu twórców. Znacząca część obrazów ostatniego wielkiego artysty szkoły weneckiej można podziwiać na stałe w jego rodzinnym mieście.

Na czas wystawy zostały przywiezione do Rzymu między innymi: dwa autoportrety, dwie Ostatnie wierzecze, oraz Cud św. Marka, Jezus wśród uczonych w Prawie, Matka Boża Skarbników, Zuzanna wśród starców i ostatnie dzieło malarza – Złożenie do grobu.

25 lutego – 10 czerwca 2012

Scuderie del Quirinale
Via XXIV Maggio 16 – Roma

Godziny otwarcia

Piątek – sobota: 10.00 – 22.30, niedziela – czwartek: 10.00 – 20.00

BILETY

Normalny € 10,00
Ulgowy € 8,50
Za darmo na wystawę mogą wchodzić dzieci do lat 6 włącznie, inwalidzi III grupy wraz z jednym opiekunem oraz  posiadacze legitymacji ICOM i ICROM.


 

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?