Rzymska policja dokonała zaskakującego odkrycia podczas inspekcji podziemnej części akweduktu Aqua Virgo, w rejonie poniżej fontanny di Trevi. W składowisku znajdują się odpady pobudowlane i fragmenty żelaznych elementów konstrukcyjnych.

Wydział ochrony środowiska rzymskiej policji dokonywał inspekcji podziemnych rurociągów i pozostałości archeologicznych w związku z badaniem stanu akweduktu.

Po odkryciu nielegalnego składowiska śmieci policja wszczęła śledztwo w sprawie ustalenia, kto jest za to odpowiedzialny. Policja ma podejrzenia, że składowisko ma związek z przeprowadzanymi w rejonie fontannie di Trevi pracami budowlanymi.

Zabytkowy akwedukt Aqua Virgo został wzniesiony przez cesarza Agrypę w 19 r. p.n.e. Jest to jeden z kilku rzymskich akweduktów zbudowanych w czasach starożytnych i jedyny pracujący nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Jego początek znajduje się w rejonie Agro Lucullano. Cały akwedukt ma ponad 20 km długości. Biegł zarówno pod ziemią (np. do ogrodów Lucullusa), jak i nad ziemią, na arkadach. Akwedukt Aqua Virgo zasilał np. Termy Agrypy, a obecnie Fontannę di Trevi, fontannę della Baracaccia na Piazza di Spagna i fontannę na Piazza Farnese.

Akwedukt był wielokrotnie remontowany, to prawdopodobnie jedyna nadziemna widoczna jeszcze dziś jego część

Digital StillCamera

A tak wygląda przebieg całego akweduktu Aqua Virgo w Rzymie

Źródło: https://www.ilmessaggero.it/
fot. By Coldeel – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4186833
fot. By I, Lalupa, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2527514

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?