Na wzgórzu Kapitolińskim wznosi się kompleks pałacowy, mieszczą się tu słynne Muzea Kapitolińskie. Plan zagospodarowania architektonicznego wzniesienia jest rezultatem twórczego geniuszu Michała Anioła Buonarrotiego. Zbiory muzealne rozmieszczone są w trzech głównych budynkach okalających wzgórze. Połączone są podziemną galerią, przebiegającą przez środek wzgórza. (Idąc łacznikiem nie zapomnijmy w połowie jego długości skręcić w lewo na taras widokowy, z którego podziwiać można imponujący widok na Forum Romanum).Najmniej zbiorów znajduje się w Pałacu Senatorskim, zwanym po włosku Palazzo Senatorio (centralny budynek). Obecnie jest to siedziba reprezentacyjna Comune Di Roma, co za tym idzie większość wnętrz nie jest dostępna zwiedzającym.
Dwa bliźniacze budynki – główna siedziba Muzeów to Palazzo dei Conservatori, zbudowany w połowie XVI wieku oraz Palazzo Nuovo, XVII-wieczna kontynuacja planu zabudowy Buonarrotiego. Na początku XX wieku do kompleksu muzealnego został dodany XVI-wieczny Palazzo Caffarelli-Clementino, usytuowany przy placu przylegającym do Palazzo dei Conservatori. Zbiory zostały udostępnione szerokiej publiczności w roku 1734, za pontyfikatu papieża Klemensa XII. Muzea Kapitolińskie uważane są za pierwsze muzeum na świecie, rozumiane jako miejsce, gdzie zebrana i opisana sztuka mogła być oglądana i podziwiana przez wszystkich, nie tylko przez właścicieli kolekcji. Dziś zbiory muzealne są własnością Miasta Rzym. Wejście znajduje się w Palazzo dei Conservatori, gdzie umieszczone zostały kasy.
Znajdziemy tu starożytne rzeźby z czasów panowania rzymskiego, obejmujące sztukę grecką i egipską. Jedną z największych atrakcji jest słynna Wilczyca Kapitolińska, której kopia znajduje się na tyłach zabudowy muzealnej. Są także osobne wystawy poświęcone starożytnym monetom, medalionom, klejnotom i biżuterii. W głównej galerii zachwyca ilość posągów, sarkofagów, są również popiersia, mozaiki, i inne pozostałości po epoce dominacji kultury rzymskiej. Warto zwrócić uwagę na oryginalne dzieło Praksytelesa, datowane na 4 wiek p.n.e, posąg Wenus Kapitolińskiej. Na dziedzińcu umieszczone zostały pozostałości monumentalnego posągu Konstantyna I Wielkiego, który w IV wieku stanął w Bazylice Maksencjusza i Konstantyna na Forum Romanum.
Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na oficjalnej stronie Muzeów Kapitolińskich.