Rzym oddaje hołd zmarłemu 40 lat temu pisarzowi, reżyserowi, scenarzyście, dramaturgowi i malarzowi – Pierowi Paolo Pasoliniemu. Ten włoski artysta urodził się w roku 1922 w Bolonii, a zmarł tragicznie dokładnie 40 lat temu w roku 1975 w Rzymie, w mieście które kochał i które bardzo często odgrywało bardzo ważną rolę w jego filmach.

Pasolini 26 filmów, był autorem blisko 50 scenariuszy, 6 powieści, 7 zbiorów poezji, opublikował wiele rozpraw filozoficznych i tekstów dotyczących sztuki filmowej. Był jednym z najważniejszych intelektualistów swojego pokolenia. Jego filmy, teraz zaliczane do klasyki kina, w czasach gdy powstawały niejednokrotnie wywoływały skandale i oburzenie. Sprawy wielokrotnie miały finał przed sądami.

Do najważniejszych jego filmów należą: Ewangelia według Mateusza (1964), Kwiat tysiąca i jednej nocy (1974), Ptaki i ptaszyska (1966), Dekameron (1970).

Teraz jednak Rzym dumny jest ze swojego mistrza i oddaje mu cześć w rocznicę śmierci wieloma muralami rozsianymi po całym mieście.

Oto kilka przykładów:
pasolini  Mr Klevra and Omino 71
Mural autorstwa Mr-Klevra i Omino 71 w Centro di Formazione Professionale w Ostii

Pasolini by Diavù
Mural autorstwa Diavù na Via Acqua Bullicante

pasolini Frederico Draw
Mural autorstwa Frederico Draw w byłej fabryce mydła Mira Lanza w Ostiense

Źródło: www.wantedinrome.com

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?