W ostatnią sobotę, 17 stycznia 2015, w dzień świętego Antoniego w Rzymie odbyło się tradycyjne coroczne pobłogosławienie zwierząt. Święty Antoni Wielki uznawany jest między innymi za patrona zwierząt, zwłaszcza trzody chlewnej.

Każdego roku, już od ośmiu lat, Włoski Związek Hodowców (AIA), ustawia otwartą stajnię na Piazza Pio XII naprzeciwko Placu Świętego Piotra w Watykanie. W stajni umieszczane są piękne okazy krów, owiec, kóz i kur. Wystawa zwierzaków jest czynna od godziny 9:30 do około 15:00 i dostępna za darmo dla wszystkich zwiedzających.

O godzinie 10:30 celebrowana była msza dla farmerów i ich rodzin. Mszę odprawił archiprezbiter bazyliki św. Piotra, kardynał Angelo Comastri, który po mszy pobłogosławił obecne zwierzęta. Poza zwierzakami hodowlanymi na mszę przybyli licznie mieszkańcy Rzymu ze swoimi zwierzętami domowymi.

Po mszy miała miejsce parada koni policyjnych na trasie Largo Giovanni XXIII do Piazza Pio XII, wzdłuż Via della Conciliazione.

Święty Antoni Wielki jest także patronem chroniącym przed zarazą, ogniem i chorobami psychicznymi. Zgodnie z legendą w nocy 17 stycznia zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, a ludzie powinni trzymać się w tym czasie z dala od stajni, ponieważ podsłuchanie ich rozmów przynosi nieszczęście.

Źródło: http://www.catholicnewsagency.com/, http://www.aia.it/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?