Rzymska policja ukarała Włoszkę za wkładania stóp do fontanny dell’Acqua Paola, czyli Fontanone na Wzgórzu Janikulum.
Kobieta otrzymała mandat w wysokości 400 euro za to, że około godziny 22 w sobotę 29 sierpnia 2020, zamoczyła nogi w Fontanone. Włoszka próbowała się tłumaczyć upałem, ale za złamanie zasad grozi mandat. To nie pierwszy przypadek, gdy rzymska policja karze turystów i nie tylko ich za wchodzenie, czy wkładanie kończyn do rzymskich zabytkowych fontann.

Fontanna Acqua Paola została zbudowana w latach 1608-1612 przez Flaminio Ponzo na polecenie papieża Pawła V Borghese. Fontanna jest równie monumentalna jak fontanna di Trevi, jednak mniej znana i mniej oblegana przez turystów. Fontanone, czyli „duża fontanna” jest dwukondygnacyjna. Obecna wanna, do której wlewa się woda powstała trochę później, w 1690 roku, według proj. Carlo Fontana. Inspirację dla fontanny Acqua Paola stanowiły antyczne łuki triumfalne. W budowlę wkomponowane są kolumny – 4 z czerwonego granitu pochodzące z dawnej bazyliki św. Piotra oraz 2 z szarego granitu.

Fontanna Acqua Paola znana jest miłośnikom filmu Paolo Sorrentino „Wielkie piękno” (wł. La grande bellezza), który zdobył Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny w roku 2014.

Źródło: https://roma.corriere.it/
fotografia tytułowa: Di Jensens – Opera propria, Pubblico dominio, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4595358

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?