W marcu 2014 roku zakończyły się prace przy restauracji kolumn na Placu Świętego Piotra. Kolumny są gotowe na uroczystość kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Plac otacza kolumnada złożona z 284 kolumn ustawionych w czterech rzędach. Kolumny mają 20 m wysokości. Całość zaprojektował architekt i rzeźbiarz Giovanni Lorenzo Bernini w drugiej połowie XVII wieku. Wiele elementów wymagało już odnowienia, oczyszczenia, brakowało fragmentów rzeźb i kolumn.
Remont kolumn trwał w sumie 5 lat. W tym czasie odrestaurowano 44.000 metrów sześciennych marmurowych powierzchni kolumn, posągów świętych, męczenników, papieży i postaci związanych z religią katolicką. Prace rozpoczęły się w 2008 r. i pochłonęły łącznie 14 mln euro. Część kwoty podarowały włoskie firmy, m.in. firma telekomunikacyjna TIM, ENI i Banche Popolari Italiane. Prace prowadzone były pod nadzorem rzymskiej firmy Navarra, specjalizującej się w tego typu zadaniach. W remont zaangażowanych było 70 specjalistów i 30 innych pracowników.
Prace polegały na oczyszczeniu wszystkich powierzchni. Następnie sprawdzono, umocniono i zabezpieczono wystające reliefy oraz posągi. W dalszej kolejności zakonserwowano powierzchnie odpowiednimi środkami i zamontowano urządzenia odstraszające ptaki przed siadaniem na nich.

Kanonizacja zaplanowana jest na 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie. Rozpoczęcie o godzinie 10:00.

Jak poinformowała Prefektura Domu Papieskiego na kanonizację nie będą potrzebne żadne wejściówki i będą mogli w niej wziąć udział wszyscy, którzy znajdą miejsce na placu św. Piotra, placu Piusa XII oraz Via della Conciliazione.
Burmistrz Rzymu ogłosił że na uroczystość kanonizacji dwóch papieży ma przyjechać 100 światowych przywódców. W Watykanie z pewnością pojawi się Prezydent RP, Bronisław Komorowski wraz z małżonką.

Będzie to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954.

800px-Colonnades_of_Saint_Peter's_Square_after_restoration

Kolumny na Placu św. Piotra po remoncie

Źródło: http://www.osservatoreromano.va/, http://commons.wikimedia.org/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?