To wspaniała wiadomość dla miłośników sztuki starożytnej. W Rzymie od 25 marca 2020 do 10 stycznia 2021 roku można obejrzeć bezcenną kolekcję Torloni, która uznawana jest za jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji rzeź z okresu antyku na świecie.
Wystawa zaplanowana jest w Palazzo Caffarelli i będzie obejmować aż 96 sztuk z bezcennej kolekcji 620 antycznych rzeźb.

W ramach wystawy można obejrzeć marmurowe, brązowe i alabastrowe posągi, popiersia, płaskorzeźby i sarkofagi – wszystkie z czasów antycznego Rzymu – zgromadzone w okresie między XV a XIX stuleciem. Kolekcja ujrzy światło dzienne po raz pierwszy od 70 lat.

Jaka jest historia kolekcji? Byłe Museo Torlonia zostało otwarte w roku 1875 przy Via della Lungara w rzymskiej dzielnicy Trastevere. Jednakże w okresie powojennym 77 pomieszczeń muzeum mieli okazjonalnie jedynie eksperci sztuki lub wizytujący dygnitarze.

W roku 1976 muzeum zamknęło się całkowicie. W jego pomieszczeniach zrobiono luksusowe apartamenty, a bezcenna kolekcja została przeniesiona do piwnic innego pałacu pozostającego w rękach arystokratycznej rodziny Torloni.

Przez ponad czterdzieści lat, mimo wysiłków kolejnych rządów, by przekonać arystokratów do odsprzedaży lub udostępnienia kolekcji publiczności, dzieła pozostawały w ukryciu.

A teraz, dzięki trwającym kilka lat rozmowom pomiędzy ministerstwem kultury a Fundacją Torlonia, która zarządza kolekcją, część z najważniejszych zabytków zostanie pokazana publicznie. Zabytki wymagały restauracji, za którą przejęła finansową odpowiedzialność Bvlgari, producent luksusowej biżuterii.

Źródło: https://www.fondazionetorlonia.org/, http://www.cityweeknapoli.it/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?