Za kilka dni mija miesiąc od momentu otwarcia Schodów Hiszpańskich po trwającym 18 miesięcy remoncie. Koszty tej renowacji pokrył dom modowy Bulgari. W związku z niedawnym uroczystym otwarciem miało miejsce małe zamieszanie, ponieważ prezes Bulgari zasugerował w mediach, by po remoncie zabytek zamykać na noc i nie pozwalać „barbarzyńskim turystom” spożywać na nim żadnego jedzenia.
Czy o Schodach Hiszpańskich wiemy wszystko? Zapewne coś z faktów przytoczonych poniżej może być niespodzianką.
1. Schody liczą dokładnie 135 stopni
Niektórzy spierają się, że jest to jednak 136 stopni, ale liczą on podest od systemu odwadniania. Tak więc 135 jest prawidłową liczbą. I na pewno są to najszersze schody w Europie, co sprawia, że są znakomitym miejscem spotkań.
fot. http://www.turismoroma.it/
2. Dlaczego schody są „Hiszpańskie”?
Hiszpańskie w Rzymie? Schody zostały zaprojektowane przez włoskiego architekta i ufundowane przez francuskiego dyplomatę, a jednak są „Hiszpańskie. Powód jest prozaiczny, u ich stóp leży Piazza di Spagna, czyli Plac Hiszpański, nazwany tak od hiszpańskiej ambasady, leżącej przy tym placu w XVIII stuleciu.
3. Na schodach nie wolno jeść kanapek
Nie każde jedzenie nadaje się do spożywania na schodach. Zasada była wprowadzona jeszcze przed ostatnią renowacją, a po niej można się spodziewać większego egzekwowania tego zakazu.
4. Wpływy brytyjskie
Brytyjski poeta John Keats mieszkał kiedyś w budynku sąsiadującym ze schodami. W budynku mieści się obecnie Muzeum Keats & Shelley, poświęcone pamiątkom po angielskich poetach romantycznych żyjącym we Włoszech. Po lewej stronie od schodów znajdziemy zaś Babington’s – angielski tea room, który od 1893 roku serwuje herbatę mieszkańcom Rzymu i tęskniącym za domem Brytyjczykom.
5. Kontrowersyjny McDonald’s
Po zwiedzeniu Schodów Hiszpańskich można wstąpić na posiłek do restauracji McDonald’s, która działa od 1986 roku. Wówczas doprowadziło to do licznych protestów mieszkańców Rzymu argumentujących, że fastfoodowa restauracja nie powinna funkcjonować w tak historycznym miejscu.
Protesty nie spowodowały zamknięcia restauracji, ale były zalążkiem na ruchu Slow Food. Tak więc efekt był pozytywny.
6. Wpływ na kulturę pop
Schody Hiszpański odegrały sporą rolę w filmie „Rzymskie wakacje” (1953) z Audrey Hepburn. Od tego czasu są odwiedzane przez fanów filmu i grających w nim aktorów. Ponadto zabytek został wspomniany w jednym z utworów Boba Dylana i w odcinku serialu komediowego „Wszyscy kochają Raymonda”.
fot. Wikipedia, A. Hepburn i g. Peck na Schodach Hiszpańskich
7. Brzydka łódka
Fontanna położona u stóp schodów nazywa się „Fontana della Barcaccia” lub alternatywnie i nieoficjalnie „Fontanna brzydkiej łódki”. Skąd tam łódka? Legenda mówi, że fontanna została zbudowana na rozkaz papieski, po powodzi, w trakcie której łodzie rybackie ponoć miały zostać przyniesione aż na ten plac.
8. Dekoracje sezonowe
Schody są czasem pięknie ozdabiane. Wiosną są to różowe azalie (świętowanie rocznicy założenia Rzymu), a w okolicy Bożego Narodzenia znajdziemy stajenkę.
Źródło: https://www.thelocal.it