Schroniska młodzieżowe, hostele i akademiki – We Włoszech działa ponad 50 oficjalnych schronisk młodzieżowych HI. Łóżko w pokoju wieloosobowym kosztuje 12 €. Można spokojnie przemierzyć Włochy, zatrzymując się wyłącznie w schroniskach, choć jeśli podróżuje się we dwójkę, nie oszczędza się wiele w stosunku do najtańszego pokoju dwuosobowego w hotelu, zwłaszcza że schroniska są usytuowane najczęściej poza centrum i do kosztów noclegu należy dodać cenę biletów autobusowych. Jeżeli natomiast podróżuje się w pojedynkę, nocowanie w schroniskach jest znacznie tańsze, a jednocześnie daje możliwość kontaktu z ludźmi.
Wiele tego typu placówek posiada tanie restauracje lub umożliwia korzystanie z kuchni, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty utrzymania. W kilku przypadkach, np. w Castroreale na Sycylii, w Weronie i w Montagnana w Wenecji Euganejskiej, schroniska mają przepiękną lokalizację i są nawet bardziej atrakcyjne niż tamtejsze hotele.
Prawie wszystkie włoskie schroniska należą do IYHF i formalnie tylko członkowie tej organizacji mają prawo z nich korzystać (legitymację członkowską można otrzymać w krajowych towarzystwach schronisk młodzieżowych). Mimo to wiele schronisk przyjmuje nowych członków lub po prostu pobiera dodatkową opłatę. W miesiącach letnich warto zarezerwować sobie miejsce, najlepiej za pośrednictwem Międzynarodowej Sieci Rezerwacji Miejsc, która pomaga uczynić to nawet na sześć miesięcy naprzód (również przez Internet). Z mniej popularnymi schroniskami dobrze jest skontaktować się telefonicznie, z wyprzedzeniem przynajmniej 15-dniowym; należy wtedy przesłać 30% zaliczki. Pełną listę schronisk opublikowano na stronie www.hostele.pl
W niektórych miastach, np. w Rzymie, noclegi oferują również domy studenckie (VII-VIII). Mieszka się przeważnie w pokojach jednoosobowych, znacznie tańszych od zwykłych pokoi hotelowych. W tym wypadku należy również rezerwować miejsce z wyprzedzeniem.

Klasztory
Organizacje religijne proponują noclegi zwykle w klasztorach żeńskich (najczęściej noclegi tylko dla kobiet). Zapewniają one zarówno sale wieloosobowe, jak i oddzielne pokoje. Zakwaterowanie w klasztorach pozwala na spotkanie ludzi o podobnym światopoglądzie i – co nie jest bez znaczenia – obniżenie kosztów noclegu, choć nie we wszystkich tego typu obiektach jest dużo taniej niż w typowych hotelach jednogwiazdkowych.
W większości klasztornych noclegowni wymaga się przestrzegania ciszy nocnej.
Informacji należy szukać w lokalnych biurach informacji turystycznej lub za pośrednictwem Associazione Cattólica Internazionale al Servizio della Giovane (http://www.acisjf.it/). Stowarzyszenie ma przedstawicielstwa w większości miast.
Wille i pensjonaty
Jeśli nie zamierza się dużo podróżować, warto rozważyć możliwość wynajęcia willi lub domu na wsi na jeden lub dwa tygodnie. Nie są one tanie, ale większość z nich, szczególnie w Umbrii i Toskanii, ma bardzo wysoki standard i jest usytuowana w pięknej okolicy.
Pensjonaty typu B&B (bed and breakfast) są stosunkowo nowym wynalazkiem, najlepsze pozwalają na bliższe zapoznanie się z włoskim stylem życia w domach. Ceny nie są jednak o wiele niższe niż w niedrogich hotelach, a ponadto rzadko honoruje się w nich karty kredytowe. Pełen wykaz włoskich B&B można znaleźć na stronach Caffelletto i BBItalia.


Szukasz sprawdzonego hostelu w dobrej cenie? Nasza lista poniżej:

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?