Luksusowy dom mody Gucci zapowiedział wyłożenie kwoty 1,6 mln euro na renowację Skały Tarpejskiej. Projekt zaplanowany jest na dwa lata. Prace ruszają jeszcze w tym roku, tak więc renowacja będzie ukończona w 2021 roku.

Skała Tarpejska (łac. saxum Tarpeium, mons Tarpeius) to urwiste zbocze o wysokości 25 m położone w południowej części Kapitolu rzymskiego. Miejsce zostało nazwane od Tarpei, córki wodza rzymskiego Tarpejusa, który kierował obroną Rzymu podczas wojny z Sabinami. Dziewczyna zakochana w wodzu Sabinów zgodziła się wydać wodzowi Kapitol i jego obrońców w zamian za obietnicę małżeństwa z wodzem i klejnoty. Wódz nie dotrzymał swojej części obietnicy i dziewczyna została zabita przez Sabinów po opanowaniu przez nich Kapitolu.

Na pamiątkę tej zdrady, Rzymianie zgodnie z prawem XII tablic zrzucali później z tej skały osoby winne krzywoprzysięstwa, cudzołóstwa i zdrady stanu, a także niewolnicy którzy dokonali kradzieży.

Gucci zadeklarował wyłożenie pieniędzy na uporządkowanie ścieżek wokół zbocza, odtworzenie ogrodów zamkniętych od dawna dla zwiedzających oraz montaż nowego systemu oświetleniowego.

Źródło i fot.: Lalupa – praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3834767

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?