Jak podaje agencja informacyjna ANSA, rząd premiera Giuseppe Conte wprowadził nowe obostrzenia na terenie całych Włoch za pomocą dekretu. Od teraz ludzie mają możliwość wychodzenia z domu jedynie w godzinach 5-22 w celach zarobkowych lub zdrowotnych. Od godziny 22 obowiązuje godzina policyjna i zakaz opuszczania domów.
W szkołach średnich wprowadzono nauczanie zdalne, zamknięte są kina, teatry, galerie handlowe (w weekend), sale bingo, muzea, siłownie, baseny.

Nowy pakiet obostrzeń różni się w zależności od regionu Włoch. Wyznacznikiem jest współczynnik zachorowań. Kraj został podzielony na strefy czerwone, w których wprowadzono pewien rodzaj lockdownu przez okres dwóch tygodni. Oznacza to, że zamknięte zostają sklepy, których działalność wykracza poza konieczną. W tych strefach obowiązuje zakaz opuszczania ich i wjeżdżania do nich. Mieszkańcy mogą wykonywać ćwiczenia jedynie w swoich czterech ścianach, ale w odróżnieniu do poprzedniego zamknięcia, otwarte pozostają salony fryzjerskie i barbershopy. W czerwonych strefach nauczaniem zdalnym zostają objęte dzieci od drugiej klasy gimnazjum. Szkoły podstawowe pozostają otwarte i nauczają w sposób tradycyjny, wszyscy muszą nosić maseczki przez cały czas. Dotychczas uczniowie mogli zdjąć maseczki w szkole, gdy zachowany był dystans przynajmniej 1 metra. W czerwonych strefach nie ma możliwości podróżowania, nawet do innej miejscowości leżącej także w strefie czerwonej.

Kolejnymi strefami są strefy pomarańczowe. W nich otwarte mogą być wszystkie sklepy, ale zamknięte są bary i restauracje. Dotychczas były otwarte, ale od godziny 18:00 mogły jedynie serwować jedzenie na wynos i z dowozem. Mieszkańcy stref pomarańczowych mogą przemieszczać się do innych stref pomarańczowych.

Pojazdy komunikacji publicznej mogą być zajęte w 50 procentach. Rząd prosi mieszkańców o korzystanie z transportu publicznego, kiedy jest to absolutnie niezbędne, np. w celu dotarcia do pracy. Premier zwrócił się do przedsiębiorców o umożliwienie pracownikom pracy zdalnej, jeśli jest to tylko możliwe.

Podział kraju na poszczególne strefy ma być podany w najbliższych dniach i na bieżąco aktualizowany.

Źródło i fotografia: https://www.ansa.it/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?