Miasto przywróciło dopływ wody do Fontany delle Naiadi, czyli do Fontanny Najad. Fontana delle Naiadi stoi na Piazza della Repubblica i po usunięciu problemów z przeciekaniem (woda dostawała się nawet do stacji metra pod placem) można ją ponownie podziwiać.

Fontanna Najad to dzieło rzeźbiarza Mario Rutelli oraz architekta Alessandro Guerrieri. Powstała na początku XX stulecia jako część większego planu papieża – odbudowy starożytnego akweduktu z II w p.n.e. – Acqua Marcia. Fontanna przedstawia cztery najady wraz z fantazyjnymi zwierzętami, które sugerują różne rodzaje wód: jeziora, wody podziemne, rzeki i morza. W centralnej części fontanny jest Glaukos – syn boga mórz Posejdona i jednej z najad, poskramiający delfina, co symbolizuje władzę człowieka nad siłami natury. Jest to znakomity symbol dla akweduktu.

Ciekawostką jest, że podczas pierwszego odsłonięcia fontanny nagie figury wywołały spore kontrowersje jako niemoralne i erotyczne. Miasto jednak zignorowało głosy oburzenia, fontanna nie została zmieniona, rzeźby nie zostały zasłonięte, a dzieło podobno przyciągało tłumy młodych mężczyzn, którzy podziwiali piękne najady.

Źródło i fot. Di Kleuske – Opera propria, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5050692

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?