Kilka dni temu rzymskie media zalała fala spekulacji związana z uszkodzeniem elementu fontanny Berniniego na placu Piazza Navona. Podejrzewano działanie wandali, co aż tak strasznie nie dziwi, gdy spojrzy się na docierające co chwilę doniesienia o skokach do fontann, wspinaniu się na rzeźby itp. w wykonaniu turystów i mieszkańców Rzymu.

Gdy zauważono, że figurze lwa w XVII-wiecznej Fontannie Czterech Rzek autorstwa Gian Lorenzo Berniniego brakuje dolnej szczęki, zębów, języka i sierści pod brodą, zaczęły się spekulacje. Podejrzewano działania wandali, które umknęło władzom.

Jednak w tym przypadku brak jest działania osób trzecich. Władze Rzymu same wyjaśniły sytuację. Okazało się, że do uszkodzenia doszło jeszcze latem, 18 sierpnia 2020. Poluzowała się i odpadła metalowa klamra, która przytrzymywała fragment figury lwa w fontannie. Natychmiast odłowiono fragment rzeźby, który odpadł, celem renowacji i odbudowy. Obecnie fragment znajduje się w laboratorium konserwatorskim celem przygotowania go do wmontowania w rzeźbę. Akcja ponownego połączenia fragmentu z resztą rzeźby zaplanowana jest na 13 stycznia 2021.

Źródło: Sovrintendenza Roma on Twitter
fot. https://www.huffingtonpost.it/, pl.wikipedia.org

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?