Fontanna di Trevi
Tradycja mówi, że żołnierz wyruszający na wojnę powinien wypić tu szklankę wody, podaną mu przez ukochaną dziewczynę. Symboliczne rozbicie szklanki spaja ich miłość i zapewnia młodzieńcowi bezpieczny powrót do domu. Wrzucenie monety do zbiornika wodnego gwarantuje turystom powrót do Wiecznego Miasta. Barokowa Fontanna di Trevi uważana jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych fontann świata.

Historia tego magicznego miejsca sięga czasów starożytnych. Według legendy, młoda dziewica, imieniem Trevia (od imienia której pochodzi nazwa fontanny di Trevi) przypadkowo odnalazła źródełko, które uratowało życie spragnionym legionom rzymskim, wracającym do domu. Budowę antycznego wodociągu zainicjował w tym miejscu Agryppa w roku 19 p.n.e. Woda doprowadzana była do łaźni na Campus Martius. Akwedukt miał ponad 20km długości i biegł pod ziemią. Po dziś dzień można zobaczyć jego fragmenty na na sąsiednich domostwach (via del Nazareno 9). Woda, która doprowadzana jest do fontanny do dzisiaj zwana jest Acqua Virgo, dziewiczą wodą, na cześć młodej dziewczyny. Zasila ona również fontannę Barcaccia, znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich.

W 1453 roku stanęła tu pierwsza fontanna, zbudowana według projektu Leona Battiste Albertiego.  Jednak w roku 1730 Papież Klemens XII postanowił zastąpić istniejący obiekt. Z jego inicjatywy rozpoczęto budowę fontanny na tyłach Palazzo Poli, według projektu Nicoli Salviego. Prace ruszyły pod koniec 1735 r. Inauguracyjne odsłonięcie fontanny miało miejsce 22 maja 1765r. w czasie pontyfikatu Klemesa VIII Rezzanico.  Sama fontanna sprawia imponujące wrażenie, ale jej uroda podkreślana jest dodatkowo przez piękno otaczającego placu zwanego, od nazwy budynku, piazza Poli. Wymiary fontanny sięgają 20 m szerokości i 26 m wysokości. Centralną postacią jest Ocean, utożsamiany z Neptunem, którego wóz, w kształcie muszli, ciągną dwa koniki morskie – dzieło Bracciego. Jeden z wierzchowców wydaje się być spokojny, podczas gdy drugi jest nieokiełznany i niespokojny. Konie prowadzone są przez dwa trytony i symbolizują odmienne stany morza.

Dolne reliefy przedstawiają  dwie scenki. Pierwsza opowiada o tym jak Marek Wipsaniusz Agryppa zatwierdza budowę akweduktu Aqua Virgo. W drugiej scence podziwiać można historię dziewczyny, wskazującej spragnionym żołnierzom źródło. Cztery statuy na balustradzie symbolizują cztery pory roku. W niszach duże figury przedstawiają kolejno: po prawej – alegorię Zdrowia, a po lewej – alegorię Obfitości.

Federico Fellini, w filmie La dolce Vita (Słodkie życie), z 1960 roku, uwiecznił nocną kąpiel Anity Ekberg w Fontannie di Trevi.  Scena ta stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w historii kina europejskiego.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?