Tradycyjnym prezentem dla kobiet podczas Dnia Kobiet we Włoszech jest gałązka mimozy (na zdjęciu). Włoskie kwiaciarnie sprzedają tego dnia około 12 milionów sztuk tego jasnożółtego delikatnego kwiatu. Z tym jednak będą w tym roku problemy. Wszystkiemu winna jest zima z małą ilością deszczu. Już teraz można powiedzieć, że spadło około 1/3 deszczu mniej niż w latach ubiegłych. Mimozy są droższe i trudno dostępne. Co ciekawe, mimoza jest symbolem Dnia Kobiet także w Ukrainie.

Międzynarodowy Dzień Kobiet, czyli Giornata Internazionale della Donna, jest obchodzony we Włoszech w środę 8 marca dla uczczenia kulturowych, politycznych i społeczno-ekonomicznych osiągnięć kobiet.

W przemówieniu wygłoszonym w przeddzień tego dorocznego wydarzenia Giorgia Meloni, która w październiku ubiegłego roku została wybrana jako pierwsza kobieta na stanowisko premiera we Włoszech, powiedziała, że dzień, w którym Włochy będą miały kobietę na stanowisku prezydenta, „nie jest odległy”.

8 marca kobiety będą miały wolny wstęp do muzeów państwowych i na tereny archeologiczne w Rzymie, a w wielu włoskich miastach odbędą się liczne imprezy kulturalne.

We włoskich miastach 8 marca odbędą się dziesiątki demonstracji organizowanych przez ruch feministyczny Non una di meno, związki zawodowe, studentów i inne stowarzyszenia.

Na przykład w Rzymie na godzinę 17.00 zaplanowany jest marsz , który ruszy z Via del Campo Boario w kierunku Largo Bernardino da Feltre.

Giornata Internazionale della Donna zbiega się w czasie z ogólnokrajowym strajkiem generalnym transportu publicznego w całych Włoszech. Jednym z postulatów protestu jest zaprzestanie dyskryminacji kobiet w miejscu pracy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/

Fot. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=296875

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?