Miasto Rzym celebruje dzisiaj swoje 2774 urodziny, czyli Natale di Roma. W starożytności święto znane było jako Dies Romana lub Romaia i wywodziło się z popularnej legendy o założeniu miasta przez Romulusa w roku 753 p.n.e. Na zdjęciu przedstawiona jest rzeźba wilczycy kapitolińskiej, symbolu Rzymu, karmiącej Romulusa i Remusa.

Data urodzin, czyli 21 kwietnia, jest oczywiście symboliczna, ale obchody urodzin są co roku jak najbardziej prawdziwe. Jest to znana i lubiana tradycja w Rzymie.

Normalnie w ten dzień odbywają się przedstawienia, parady, widowiska historyczne z walkami gladiatorów, kapłanami i aktorami przebranymi za mieszkańców starożytnego Rzymu. Jednak w związku z epidemią COVID-19 uroczystości odbywają się w tym roku online.

Na co można liczyć? W południe na facebookowym fanpageu ministerstwa kultury premierę będzie mieć film wideo pokazujący zmiany w świętowaniu Dies Romana w Panteonie. Transmisję na żywo będzie można też obejrzeć z Koloseum. Muzeum pokaże materiały ze swoich najważniejszych wykopalisk.

Można mieć tylko nadzieję, że w przyszłym roku urodziny Rzymu będą świętowane już bardziej tradycyjnie, na ulicach Rzymu.

Tak wyglądały Natele di Roma w poprzednich latach

Źródło: https://www.facebook.com/parcocolosseo
Fot. Autorstwa User:Jean-Pol GRANDMONT (2011), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25725183

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?