W zeszły czwartek 9 czerwca 2022 zaczęły się wakacje letnie dla dzieci i młodzieży w Rzymie i całych Włoszech. Przy okazji warto wspomnieć, że włoskie dzieciaki mają jedną z najdłuższych wakacyjnych przerw w Europie. W tym roku szkoła zamyka się na 14 tygodni. Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 zaplanowane jest na 12 września 2022 roku.

Długa przerwa letnia nie oznacza jednak, że włoskie dzieci chodzą mniej do szkoły. Na tle Europy mają bardzo dużo szkolnych dni wypełnionych nauką – aż 200. Podobna liczba szkolnych dni jest w Danii, a dużo niższą liczbę dni szkolnych ma na przykład Albania – zaledwie 156.

Jeśli chodzi o wakacje letnie, te również są bardzo różnie rozłożone na tle Europy. Najkrótsze wakacje (6-8 tygodni) mają Francja, Niemcy, UK czy Norwegia), dłuższe są np. w Finlandii, Grecji, Polsce, Hiszpanii (10-12 tygodni), a na szczycie plasują się Włochy i Łotwa – 13 tygodni.

Skąd więc we Włoszech taka duża liczba szkolnych dni i jednocześnie tak długie wakacje? Dzieje się tak, ponieważ we Włoszech jest mniej przerw w nauce w ciągu roku szkolnego i są one krótsze (chodzi o takie ferie, jak np. przerwa na Boże Narodzenie, Wielkanoc). W niektórych krajach są jeszcze dodatkowe krótkie ferie zimą, czy wiosną.

Tak długie wakacje letnie mają swoje uzasadnienie historyczne, kiedy to dzieci rolników musiały w wakacje pomagać rodzicom w zbiorach, które przypadają na większość lata. Z drugiej strony długą wakacyjną przerwę można usprawiedliwić obecnie wysokimi temperaturami, które sprawiłyby, że uczęszczanie latem do szkoły byłoby szalenie uciążliwe, zwłaszcza dla uczniów w południowej części kraju.

Propozycje skrócenia wakacji były podnoszone już wielokrotnie, ale jak dotąd nie udało się nic wskórać. Trzeba też zaznaczyć, że tak długie wakacje są wyzwaniem logistycznym i finansowym dla wielu rodziców, których nie stać, być zapewnić opiekę dzieciom przez 14 tygodni, a którzy sami nie mają urlopu na całe wakacje.

Źródło: en.wikipedia.org, https://www.holidays-info.com/

Fot. By FOTO:FORTEPAN / Vojnich Pál, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49851714

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?