Już jutro, w sobotę 25 marca, całe Włochy świętują dzień ojca języka włoskiego, poety Dante Alighieri (1265-1321).

To doroczne wydarzenie ku czci średniowiecznego poety i filozofa, nazywanego ojcem języka włoskiego, odbywa się w 702. rocznicę jego śmierci.

W tym dniu w całych Włoszech odbędzie się szereg wydarzeń związanych z Dantem, od odczytów i konferencji po projekcje filmów dokumentalnych i spektakle teatralne. 25 marca został wybrany na dzień Dantego Alighieri, ponieważ jest to data, którą badacze jego twórczości podają jako początek podróży w zaświaty w eposie Dantego Boska Komedia.

Dante, który rozpoczął komponowanie swojego przełomowego dzieła około 1308 roku, napisał 14 233 wersy poematu w języku wernakularnym, czyli niestandardowym – wybierając dialekt toskański, który był dostępny dla mas. Dante nie zdecydował się na tradycyjną łacinę, która była zarezerwowana dla najbardziej wykształconych czytelników

Pełny program wydarzeń związanych z Dantedì na rok 2023, który jest obecnie aktualizowany, można znaleźć na stronie włoskiego ministerstwa kultury.

Źródło: https://www.beniculturali.it/

Na zdjęciu Dante Alighieri na portrecie autorstwa Sandro Boticellego (1495), telegraphhttp://www.pileface.com/sollers/article.php3?id_article=312, Pubblico dominio, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122900

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?