Nie sposób przejść obojętnie przez dzielnicę florentczyków. Kryje ona w sobie całe bogactwo ludzkich historii.  Po dziś dzień zachwyca urodą miejsc, rozciągających się pomiędzy Largo di Torre Argentina, piazza Farnese a bazyliką San Giovanni dei Fiorentini.

Jednym z najurokliwszych zaułków w Rzymie jest Largo dei Librari, z przylegającycm do niego malutkim kościółkiem Santa Barbara dei Librari. Polecam to miejsce dla tych, którzy lubią łyk włoskiej kawy w cieniu kawiarnianych parasolek. Stąd już tylko kilka kroków dzieli zwiedzających od Campo de’Fiori, jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych placów rzymskich.

O Campo de’Fiori można opowiadać bez końca. Jego historia, jak i wielu innych miejsc w Rzymie sięga niepamiętnych czasów. Według licznych przekazów, w starożytności stała tu świątynia Wenus Zwycięskiej (Venus Victrix). W średniowieczu jednak okolice zaniedbano, mimo iż w XIII wieku rodzina Orsinich przeniosła tu swoją siedzibę.

Starożytne ruiny powoli zarosły i obróciły się w proch , tworząc dość rozległy obszar wykorzystywany później do wypasania krów. Z tego okresu pochodzi nazwa placu, która oznacza dosłownie „pole flory” w nawiązaniu do ukwieconych łąk.Dopiero lata pontyfikatu Kaliksta III przyniosły znaczne zmiany w wizerunku tego miejsca.
Zmieniła się okoliczna zabudowa, a w 1456 plac został wybrukowany. W tym samym okresie powstał Palazzo della Cancelleria, piękny przykład renesansowej zabudowy pałacowej w Rzymie.

Powoli plac stał się miejskim targowiskiem. Do dnia dzisiejszego zachowały się nazwy okolicznych ulic, pochodzące od nazwisk bogatych kupców rzymskich, takich jak Balestrari, którzy wytwarzali i sprzedawali białą broń,  Baullari, znanych handlarzy kawą czy Cappellari, którzy szyli kapelusze dla wyżej urodzonych dam w mieście. Oprócz tego istnieją w okolicy ulice ślusarzy (Via dei Chiavari) oraz stolarzy (Via dei Giubbonari).

17 lutego 1600 roku na placu dokonano egzekucji wielkiego myśliciela i humanisty, Giordano Bruno. To właśnie on jako otwarcie poparł heliocentryczną teorię Kopernika. Stanąwszy przed inkwizycją, 7 lat walczył w procesie o swoje życie. Mimo początkowego wycofania się z kontrowersyjnych, jak na tamte czasy, poglądów, został skazany na stos. Na pamiątkę tego smutnego wydarzenia w 1889 władze miasta postawiły na środku placu posępny pomnik filozofa (dzieło Ettore Ferrariego). Góruje on po dziś dzień nad kolorowymi straganami, przypominając o ciemnych momentach z życia miasta i niewygodnych faktach dla państwa kościelnego.

Od momentu śmierci Bruna datuje się krwawą spuściznę tego miejsca. Stracono tu wielu heretyków (co zabawne, głównie duchownych katolickich). Od 1869 plac przekształcono na nowo w targowisko. Dziś to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców wiecznego miasta. Na samym placu, jak i w jego okolicach wręcz roi się od małych i przytulnych kawiarenek. Tu zbierają się mieszkańcy zabytkowego centrum na wieczorne biesiadowanie.

Kogo rano ciekawość przygna w te strony, może udać się na targ kwiatowy. W ciągu całego dnia można tu zawsze kupić świeże owoce i ryby w przystępnych cenach.


Wyświetl większą mapę

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?