Oto kilka słów o rodzinie Cosmatich. Ci wielcy artyści-kamieniarze stworzyli w XII wieku unikatowe zdobnictwo posadzek, które po dziś dzień zachwyca turystów zwiedzających rzymskie kościoły.

Sama etymologia nazwiska nie jest pewna, przyjmuje się, że pochodzi ono od greckiego słowa kosmos. Siedmiu kolejnych artystów,
z czterech kolejnych pokoleń pozostawiło po sobie niezatarty ślad w historii sztuki. Byli to Lorenzo, Jacobo, Cosimo, Luca, Jacobo młodszy, Deodato i Giovanni Cosmati.
Do familii kamieniarzy przynależeli także członkowie Vaslletich, Melinich i Oderisich.

Ten znakomity ród nie od razu związany był z Rzymem. Pierwszy wielki artysta, Lorenzo (1140-1210) urodził się w miejscowości Anagni, kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od granic Wiecznego Miasta. Tam też zapoczątkował niepowtarzalny styl, odchodząc powoli od bizantyjskiej tradycji artystycznej na rzecz oryginalnego wzornictwa.

Prace jego i kolejnych artystów Cosmatich charakteryzują się lekkością formy, zamiłowaniem do geometrii i płynnych, przeplatających się linii. Nowy styl dekorowania objawił się również w doborze kolorystyki i surowców kamiennych. Wykorzystując skały magmowe takie jak porfir czy granit kładli piętrowo ciemne motywy geometryczne na jasnym marmurowrym tle. Najwcześniejszy rzymski przykład tak skonstruowanej mozaiki możemy oglądać w bazylice Santa Maria in Aracoeli na Kapitolu (wnętrze kryje także przepiękne ambony wykonane przez Lorenzo).

Najsłynniejsze budowle rzymskie ze wspaniałymi mozaikami podłogowymi Cosmatich to bazylika Santa Maria Maggiore, Santa Maria in Cosmedin oraz bazylika di San Clemente. W bazylice świętego Jana na Lateranie możemy podziwiać przepiękną kaplicę Sancta Sanctorum zaprojektowaną przez Cosimo Cosmati.

Największymi dziełami przypisywanymi rodzienie kamieniarzy, poza mozaikami podłogowymi, są: przepiękny tron biskupi w kościele San Lorenzo fuori le mura (najprawdopodobniej dzieło Jacobo młodszego) oraz baldacchini znajdujące się w bazylice na Lateranie oraz w Santa Maria in Cosmedin.

Do niewątpliwie wartych obejrzenia zaliczają się wykonane przez Giovanniego grobowce zamożnych rodzin rzymskich w kościołach Santa Maria sopra Minerva i Santa Maria Maggiore.

Ród ten, mimo przedwczesnego wygaśnięcia, pozostawił po sobie ogromną spuściznę artystyczną. Na oryginalne posadzki, jak i na wzorowane podłogi, można natknąć się dziś praktycznie w każdym kościele w regionie Lacjum. Warto zwrócić uwagę po czym stąpa się odwiedzając kolejne zabytki Wiecznego Miasta.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?