Włosi świętują Dantedì, czyli narodowe wydarzenie poświęcone Dantemu Alighieri. W porozumieniu z historykami jako datę urodzin przyjęto 25 marca, czyli niekoniecznie dzień urodzin poety, lecz datę, kiedy bohater „Boskiej komedii” schodzi do zaświatów.

W tym roku Dantedì są szczególnie ważne, ponieważ przypada 700 rocznica śmierci poety. Dante Alighieri uważany jest za ojca języka włoskiego.

„Boska komedia” została napisana w latach 1308–1321. Utwór jest bardzo ważną syntezą średniowiecznej myśli filozoficznej, historycznej, teologicznej oraz panoramą świata. Utwór należy do kanonu klasyki światowej i wywarł niesamowity wpływ na kulturę europejską. Dodatkowo Dante nie napisał swojego dzieła po łacinie, czyli w języku, który był w tamtych czasach zarezerwowany dla bardziej wykształconych czytelników, lecz w języku włoskim (dokładnie w dialekcie toskańskim), bardziej przystępnym dla szerokiego odbioru. Pierwsze wydanie „Boskiej komedii” ukazało się drukiem w 1472 roku.

W związku z pandemią i panującymi ograniczeniami, wiele wydarzeń w ramach Dantedì odbędzie się w formie online. Pełny program można znaleźć na stronie włoskiego ministerstwa kultury.

Źródło https://www.beniculturali.it/evento/danted%C3%AC

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Rzym.pl © [current-year] 

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?