Plac Hiszpański, zwany po włosku Piazza di Spagna, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych miejsc w zabytkowej części Rzymu. Urokliwy zakątek, pełen lokalnego kolorytu, usytuowany jest nieopodal najgłośniejszej i najbardziej ruchliwej ulicy miasta, Via del Corso. Od wielu pokoleń jest to miejsce spotkań, gdzie turyści tłumnie przychodzą usiąść na słynnych schodach i gdzie artyści uliczni prezentują swoje dzieła. Nazwa tego miejsca pochodzi od Ambasady Hiszpańskiej, która miała tu swą siedzibę w budynku pod numerem 57. Dziś wciąż znajduje się tu Misja Hiszpańska przy Watykanie. budynek Palazzo Ambasciata di Spagna powstał pod koniec XVI wieku, kiedy wpływy państwa hiszpańskiego były niesamowicie silne i odbijały swe piętno szczególnie na polityce Watykanu. W środku budynku znajduje się klatka schodowa według projektu Borrominiego.
Plac przez lata przechodził z rąk do rak i był świadkiem burzliwej historii miasta. W XVII wieku przejęli go Habsburgowie austraccy, następnie w czasach okupacji dostał się w ręce armii Napoleona. W końcu popadł w ruinę. Dopiero początek XX i szeroko zakrojone prace społeczne przywróciły zabytkowi oryginalne piękno. Przed główną bramą wznosi się słynna kolumna Niepokalanego poczęcia, poświęcona przez Piusa X w 1857 roku. Od tego czas, rok rocznie papież odwiedza to miejsce 8 grudnia, w święto Niepokalanego poczęcia.
Na samym placu, u podnóża Schodów Hiszpańskich znajduje się Fontana della Baraccia. Swój barokowy urok fontanna zawdzięcza Berniniemu, który zaprojektował jej formę na życzenie papieża Urbana VIII. Ukończona w 1627, upamiętnia wielką powódź jaka nawiedziła Wieczne Miasto w roku 1598. Według legendy woda wyrzuciła w tym miejscu maleńką łódeczkę rybacką, która przez kilka dni dryfowała po placu. Widok był tak urokliwy, że zdecydowano się na wybudowanie kamiennej repliki.