Watykan

Muzea Kapitolińskie

Na wzgórzu Kapitolińskim wznosi się kompleks pałacowy, mieszczą się tu słynne Muzea Kapitolińskie. Plan zagospodarowania architektonicznego wzniesienia jest rezultatem twórczego geniuszu Michała Anioła Buonarrotiego. Zbiory muzealne rozmieszczone są w trzech głównych budynkach okalających wzgórze. Połączone są podziemną galerią, przebiegającą przez środek wzgórza. (Idąc łacznikiem nie zapomnijmy w połowie jego długości skręcić w lewo na taras widokowy, z którego podziwiać można imponujący widok na Forum Romanum).Najmniej zbiorów znajduje się w Pałacu Senatorskim, zwanym po włosku Palazzo Senatorio (centralny budynek). Obecnie jest to siedziba reprezentacyjna Comune Di Roma, co za tym idzie większość wnętrz nie jest dostępna zwiedzającym.

Dwa bliźniacze budynki – główna siedziba Muzeów to Palazzo dei Conservatori, zbudowany w połowie XVI wieku oraz Palazzo Nuovo, XVII-wieczna kontynuacja planu zabudowy Buonarrotiego. Na początku XX wieku do kompleksu muzealnego został dodany XVI-wieczny Palazzo Caffarelli-Clementino, usytuowany przy placu przylegającym do Palazzo dei Conservatori. Zbiory zostały udostępnione szerokiej publiczności w roku 1734, za pontyfikatu papieża Klemensa XII. Muzea Kapitolińskie uważane są za pierwsze muzeum na świecie, rozumiane jako miejsce, gdzie zebrana i opisana sztuka mogła być oglądana i podziwiana przez wszystkich, nie tylko przez właścicieli kolekcji. Dziś zbiory muzealne są własnością Miasta Rzym. Wejście znajduje się w Palazzo dei Conservatori, gdzie umieszczone zostały kasy.

Znajdziemy tu starożytne rzeźby z czasów panowania rzymskiego, obejmujące sztukę grecką i egipską. Jedną z największych atrakcji jest słynna Wilczyca Kapitolińska, której kopia znajduje się na tyłach zabudowy muzealnej. Są także osobne wystawy poświęcone starożytnym monetom, medalionom, klejnotom i biżuterii.  W głównej galerii zachwyca ilość posągów, sarkofagów, są również popiersia, mozaiki, i inne pozostałości po epoce dominacji kultury rzymskiej. Warto zwrócić uwagę na oryginalne dzieło Praksytelesa, datowane na 4 wiek p.n.e, posąg Wenus Kapitolińskiej. Na dziedzińcu umieszczone zostały pozostałości monumentalnego posągu Konstantyna I Wielkiego, który w IV wieku stanął w Bazylice Maksencjusza i Konstantyna na Forum Romanum.

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na oficjalnej stronie Muzeów Kapitolińskich.

Share

About the author

MP

1 Comment

Click here to post a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • […] Muzeum Kapitolińskie to najstarsze muzeum publiczne na świecie. Kompleks obejmuje Pałac Konserwatorów połączony podziemnym korytarzem z Pałacem Nowym.  Kolekcję zapoczątkował papież Sykstus IV w 1471 r. W bogatych zbiorach możemy zobaczyć m.in.: Wilczycę Kapitolińską,  konny posąg Marka Aureliusza, Meduzę Berniniego, Fauna z kozłem, Ledę z łabędziem, rzeźby papieży, malowidła ścienne przedstawiające sceny mitologiczne, ceramikę, marmurowe popiersia imperatorów i filozofów czy olbrzymią rzeźbę rzecznego bóstwa – Marforio. W Pinakotece wiszą obrazy Caravaggia, Tycjana, Rubensa czy Tintoretta. W Tabulatorium  znajduje się taras z widokiem na Forum Romanum. […]

Facebook

Pogoda w Rzymie

Pogoda w Rzymie
 
Now
7
Thu
7
Fri
8
Sat
12
Sun
13
Mon
12
Weather from OpenWeatherMap

Aktualnie na Facebooku

Fani

ON FACEBOOK

Facebook Live Stream