Aktualności Historia Rozrywka Rzymski blog

LA BEFANA

La Befana to we włoskiej tradycji nietypowa wróżka o wyglądzie wiedźmy, ubrana w łachmany. W nocy z 5 na 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, przynosi dzieciom prezenty, pełniąc tę samą rolę co Święty Mikołaj w polskiej kulturze. Porusza się po Italii na miotle, wchodzi do domostw przez komin i aby się jej przypodobać dzieci zostawiają na stole mandarynki, pomarańcze lub kieliszek wina. Niegrzecznym dzieciom może się jednak zamiast prezentu przytrafić popiół, czosnek, cebula lub węgiel.

Według legendy Trzej Królowie powiedzieli Befanie o narodzeniu Jezusa, jednak zgubiwszy drogę nie dotarła na czas do szopki. Od tego czasu chodzi po domostwach, zostawiając prezenty wszędzie tam, gdzie mieszkają dzieci – na wypadek, gdyby jednym z nich okazał się Jezus.

Dla Rzymian to również wyjątkowe święto – co roku 6 stycznia (dzień wolny od pracy) na Piazza Navona pojawiają się stragany z zabawkami dla dzieci, na których sprzedaje się przede wszystkim lalki wiedźmy na miotle, ozdoby świąteczne i skarpety na prezenty, organizuje się zabawy i rozdaje spacerującym słodycze.

Share

About the author

MP

Add Comment

Click here to post a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Pogoda w Rzymie

Pogoda w Rzymie
 
Now
13
Tue
13
Wed
10
Thu
11
Fri
16
Sat
16
Weather from OpenWeatherMap

Aktualnie na Facebooku

Fani

ON FACEBOOK

Facebook Live Stream