RZYM.pl => przewodnik po Rzymie    Witamy w środę, 29 czerwca 2016

Plac Hiszpański – Schody Hiszpańskie

Plac Hiszpański, zwany po włosku Piazza di Spagna, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych miejsc w zabytkowej części Rzymu.  Urokliwy zakątek, pełen lokalnego kolorytu, usytuowany jest nieopodal najgłośniejszej i najbardziej ruchliwej ulicy miasta, Via del Corso. Od wielu pokoleń jest to miejsce spotkań, gdzie turyści tłumnie przychodzą usiąść na słynnych schodach i gdzie artyści uliczni prezentują swoje dzieła. Nazwa tego miejsca pochodzi od Ambasady Hiszpańskiej, która miała tu swą siedzibę w budynku pod numerem 57. Dziś wciąż znajduje się tu Misja Hiszpańska przy Watykanie. budynek Palazzo Ambasciata di Spagna powstał pod koniec XVI wieku, kiedy wpływy państwa hiszpańskiego były niesamowicie silne i odbijały swe piętno szczególnie na polityce Watykanu. W środku budynku znajduje się klatka schodowa według projektu Borrominiego.

Plac przez lata przechodził z rąk do rak i był świadkiem burzliwej historii miasta. W XVII wieku przejęli go Habsburgowie austraccy, następnie w czasach okupacji dostał się w ręce armii Napoleona. W końcu popadł w ruinę. Dopiero początek XX i szeroko zakrojone prace społeczne przywróciły zabytkowi oryginalne piękno. Przed główną bramą wznosi się słynna kolumna Niepokalanego poczęcia, poświęcona przez Piusa X w 1857 roku. Od tego czas, rok rocznie papież odwiedza to miejsce 8 grudnia, w święto Niepokalanego poczęcia.

Na samym placu, u podnóża Schodów Hiszpańskich znajduje się Fontana della Baraccia. Swój barokowy urok fontanna zawdzięcza Berniniemu, który zaprojektował jej formę na życzenie papieża Urbana VIII. Ukończona w 1627, upamiętnia wielką powódź jaka nawiedziła Wieczne Miasto w roku 1598. Według legendy woda wyrzuciła w tym miejscu maleńką łódeczkę rybacką, która przez kilka dni dryfowała po placu. Widok był tak urokliwy, że zdecydowano się na wybudowanie kamiennej repliki.

Od placu odchodzi jedna z najbardziej znanych ulic Rzymu – Via dei Condotti z ekskluzywnymi butikami największych projektów ze świata mody. Tu również pod numerem 86 mieści się Caffe’ Greco, kawiarnia działające bez przerwy od 1760 roku. Niegdyś skupiała się tu cała śmietanka Rzymu: artyści, pisarze. Do grona odwiedzających należeli m.in.: Stendhal, Goethe, Bertel Thorvaldsen, Mariano Fortuny, Byron, Franz Liszt, Keats, Henrik Ibsen, Hans Christian Andersen, Felix Mendelssohn i Adam Mickiewicz. Nieopodal znajduje się Via Frattina – elegancka i często uczęszczana przez sławne osobistości uliczka, oraz Via del Babuino - znana z licznych prywatnych galerii.
Najważniejszą i najpiękniejszą częścią placu pozostają jednak słynne na cały świat Schody Hiszpańskie. Wykonane przez Francesca de Santis na zlecenie Innocentego XIII, w latach 1723-1726, stały się jednym z symboli Wiecznego Miasta.
U szczytu znajduje się kościół Trinita’ dei Monti (patrz: Pincio), pod który dopasowano styl architektoniczny projektu. Wiosną od góry do doły wystawiane są wielkie donice z azaliami, co tworzy przepiękny, niezapomniany widok.
De Sanctis stworzył dzieło unikatowe. Schody widoczne są z dalekiej perspektywy. Złożone są z trzech poziomów, co aluzją nawiązuje do znajdującego się powyżej kościoła Najświętszej Trójcy. Co ważne, schody wyposażone są w system odwadniający, co uniemożliwia zalanie ich w przypadku gwałtownych ulew. Całość pomyślana została również jako podium teatralne dla różnorodnych pokazów. Dziś regularnie używa się ich przy okazji głośnych pokazów mody.
Share
Copyright © 2005-2014 Hostele.pl & Webmedia Group Ireland
Advertisement Advertisement