Co zwiedzać Plac Hiszpański – Schody Hiszpańskie

Plac Hiszpański – Schody Hiszpańskie

Plac Hiszpański, zwany po włosku Piazza di Spagna, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych miejsc w zabytkowej części Rzymu.  Urokliwy zakątek, pełen lokalnego kolorytu, usytuowany jest nieopodal najgłośniejszej i najbardziej ruchliwej ulicy miasta, Via del Corso. Od wielu pokoleń jest to miejsce spotkań, gdzie turyści tłumnie przychodzą usiąść na słynnych schodach i gdzie artyści uliczni prezentują swoje dzieła. Nazwa tego miejsca pochodzi od Ambasady Hiszpańskiej, która miała tu swą siedzibę w budynku pod numerem 57. Dziś wciąż znajduje się tu Misja Hiszpańska przy Watykanie. budynek Palazzo Ambasciata di Spagna powstał pod koniec XVI wieku, kiedy wpływy państwa hiszpańskiego były niesamowicie silne i odbijały swe piętno szczególnie na polityce Watykanu. W środku budynku znajduje się klatka schodowa według projektu Borrominiego.

Plac przez lata przechodził z rąk do rak i był świadkiem burzliwej historii miasta. W XVII wieku przejęli go Habsburgowie austraccy, następnie w czasach okupacji dostał się w ręce armii Napoleona. W końcu popadł w ruinę. Dopiero początek XX i szeroko zakrojone prace społeczne przywróciły zabytkowi oryginalne piękno. Przed główną bramą wznosi się słynna kolumna Niepokalanego poczęcia, poświęcona przez Piusa X w 1857 roku. Od tego czas, rok rocznie papież odwiedza to miejsce 8 grudnia, w święto Niepokalanego poczęcia.

Na samym placu, u podnóża Schodów Hiszpańskich znajduje się Fontana della Baraccia. Swój barokowy urok fontanna zawdzięcza Berniniemu, który zaprojektował jej formę na życzenie papieża Urbana VIII. Ukończona w 1627, upamiętnia wielką powódź jaka nawiedziła Wieczne Miasto w roku 1598. Według legendy woda wyrzuciła w tym miejscu maleńką łódeczkę rybacką, która przez kilka dni dryfowała po placu. Widok był tak urokliwy, że zdecydowano się na wybudowanie kamiennej repliki.

Od placu odchodzi jedna z najbardziej znanych ulic Rzymu – Via dei Condotti z ekskluzywnymi butikami największych projektów ze świata mody. Tu również pod numerem 86 mieści się Caffe’ Greco, kawiarnia działające bez przerwy od 1760 roku. Niegdyś skupiała się tu cała śmietanka Rzymu: artyści, pisarze. Do grona odwiedzających należeli m.in.: Stendhal, Goethe, Bertel Thorvaldsen, Mariano Fortuny, Byron, Franz Liszt, Keats, Henrik Ibsen, Hans Christian Andersen, Felix Mendelssohn i Adam Mickiewicz. Nieopodal znajduje się Via Frattina – elegancka i często uczęszczana przez sławne osobistości uliczka, oraz Via del Babuino – znana z licznych prywatnych galerii.
Najważniejszą i najpiękniejszą częścią placu pozostają jednak słynne na cały świat Schody Hiszpańskie. Wykonane przez Francesca de Santis na zlecenie Innocentego XIII, w latach 1723-1726, stały się jednym z symboli Wiecznego Miasta.
U szczytu znajduje się kościół Trinita’ dei Monti (patrz: Pincio), pod który dopasowano styl architektoniczny projektu. Wiosną od góry do doły wystawiane są wielkie donice z azaliami, co tworzy przepiękny, niezapomniany widok.
De Sanctis stworzył dzieło unikatowe. Schody widoczne są z dalekiej perspektywy. Złożone są z trzech poziomów, co aluzją nawiązuje do znajdującego się powyżej kościoła Najświętszej Trójcy. Co ważne, schody wyposażone są w system odwadniający, co uniemożliwia zalanie ich w przypadku gwałtownych ulew. Całość pomyślana została również jako podium teatralne dla różnorodnych pokazów. Dziś regularnie używa się ich przy okazji głośnych pokazów mody.
Share

About the author

MP

Add Comment

Click here to post a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Pogoda w Rzymie

Pogoda w Rzymie
 
Now
24
Sun
24
Mon
26
Tue
24
Wed
22
Thu
22
Weather from OpenWeatherMap

Aktualnie na Facebooku

Fani

ON FACEBOOK

Facebook Live Stream